26 Camerimage – Roman Polański gościem festiwalu

Najciekawsze filmy z całego świata, wybitni operatorzy, reżyserzy i aktorzy – 10 listopada rozpoczyna się w Bydgoszczy 26 edycja Festiwalu Camerimage. Galę otwarcia uświetni obecność Romana Polańskiego.

W trakcie Gali Otwarcia 26. edycji Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE zaprezentowane będą dwa niezwykłe filmy: "At Eternity's Gate" (reż. Julian Schnabel, zdj. Benoît Delhomme) oraz "Gentleman z rewolwerem" (reż. David Lowery, zdj. Joe Anderson). Na seans At Eternity's Gate festiwalową publiczność zaprosi Benoît Delhomme.

Będzie więcej znakomitych gości – do Bydgoszczy przejdzie wybitny polski twórca filmowy – Roman Polański, który także weźmie udział w Gali Otwarcia i wręczy nagrodę specjalną za całokształt twórczości - w tym roku otrzyma ją wybitny polski operator, Witold Sobociński.

Z kolei nagrodę dla duetu reżyser-operator zdjęć odbiorą Jeana-Jacquesa Annaud ("Imię Róży") i Jeana-Marie Drejou. Za szczególną wrażliwość wizualną w montażu filmu nagrodę otrzyma Carol Littleton ("Silverado", "E.T.").

Podczas Festiwalu Camerimage odbywa się wiele konkursów w tym. m. in. konkurs filmów fabularnych, filmów polskich,  krótkometrażowych filmów dokumentalnych, pełnometrażowych filmów dokumentalnych,  debiutów reżyserskich,  debiutów operatorskich,  etiud studenckich,  wideoklipów, pilotów seriali, a także konkurs spotów europejskich.

W konkursie głównym o nagrodę walczyć będzie „Zimna Wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego ( zdjęcia- Łukasz Żal).

Na zakończenie Festiwalu zaplanowano projekcję dwóch filmów: If Beale Street Could Talk (reż. Barry Jenkins, zdj. James Laxton) oraz Destroyer (reż. Karyn Kusama, zdj. Julie Kirkwood). Na seans If Beale Street Could Talk festiwalową publiczność zaprosi James Laxton, a na seans Destroyera Julie Kirkwood.

Szczegółowy program festiwalu na stronie www.camerimage.pl