DZIEŃ ZIEMI. Czytanie w Centrum. Czytanie i Działanie z TuCzyTam.Kamienica 12

Dla dzieci
Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu

Informacje od Organizatora:
Biuro Aktywności Społecznej Urządu Miasta Bydgoszczy (Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, ul. Gdańska 5, Bydgoszcz) zaprasza dzieci w wieku od 4 do 9 lat wraz z opiekunami, w tym grupy przedszkolne i szkolne.
Dzień Ziemi (ang. Earth Day), znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi –jest corocznie, by promować w społeczeństwie proekologiczne postawy.
Organizatorzy Czytania w Centrum i gospodarze Biblioteczki Społecznika w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i wolontariatu dołączają do obchodów i ZAPRASZAJĄ WAS.
NA CZYTANIE I TWÓRCZE AKTYWNOŚCI.
WSTĘP NIEODPŁATNY
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA, DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ.
PRZYJDŹCIE,
WSTĘP WOLNY, jednak KONIECZNE SĄ ZAPISY (m.in dlatego, by materiałów do warsztatów starczyło dla każdego).
PISZCIE: tuczytam@op.pl, w temacie wpisujcie "DZIEŃ ZIEMI", a w treści wiek i liczbę dzieci, z którymi się wybieracie oraz Wasz numer telefonu. Czekajcie na potwierdzenie.
ZAPRASZAMY
Prowadzenie: Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz, polonistka, laureatka nagrody w kategorii Upowszechnianie Czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY (International Board on Books for Young People)
www.facebook.com/Tuczytam.Kamienica12, a także biblioterapeutka, absolwentka studiów z zakresu integracji sensorycznej i animatorka kulturalna.
DZIEŃ ZIEMI, obchodzony jest 22 kwietnia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która - według organizatorów Dnia Ziemi - jest naszym wspólnym dobrem.
Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell (ur. 1915), na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto.
Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca[1].
Niezależnie od tego w 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku
SPOTKANIE jest częścią CYKLU COMIESIĘCZNY, PIĄTKOWYCH, SPOTKAŃ Z KSIĄŻKAMI W (a właściwie "przy") BIBLIOTECZCE RÓWNOŚCIOWEJ
Wykorzystana ilustracja pochodzi z książki pt."Uratuj Ziemię!", kreacja i ilustracje: Patrick George, Wydawnictwo Bajka

Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl