ŚWIĄTECZNY FESTIWAL - ART MINTAKA

Muzeum Okręgowe - Gdańska 4

ŚWIĄTECZNY FESTIWAL – ART MINTAKA
WSTEP WOLNY
Nadrzędnym celem, który przyświeca IV Świątecznemu Festiwalowi - Art Mintaka jest zamawianie i prawykonywanie najnowszych kompozycji współczesnej muzyki klasycznej u kompozytorów z ważnych ośrodków muzycznych w Polsce i Europie oraz prezentowanie kameralnych recitali uznanych wirtuozów muzyki klasycznej i jazzowej. Gwiazdą tegorocznej edycji jest pianista – Szymon Nehring oraz kompozytor Aleksander Kościów. Drugim priorytetem przy wyborze terminu festiwalu jak i całej jego strategii jest czas: druga połowa grudnia. To czas niezwykły, przedświąteczny, czas radości i oczekiwania, ale i podsumowań; czas, w którym jest mało ofert kulturalnych, a festiwali w ogóle. Autorytet i mentor Polskiej Muzyki Współczesnej - Profesor Zbigniew Bargielski - obok K. Pendereckiego i W. Lutosławskiego, jeden z największych polaków-kompozytorów , laureat Nagrody artystycznej Prezydenta Miasta Bydgoszczy i medalu Gloria Artist , po obejrzeniu wszystkich wydarzeń festiwalowych poprzedniej edycji, tak skomentował ideę, realizację i efekt artystyczny zadania : "Udało się Państwu stworzyć nową literaturę współczesną, która już na zawsze zostanie częścią obrazu polskiej muzyki kameralnej. Gratuluję pomysłu i konsekwencji. To ważne, że ta inicjatywa ma miejsce w Bydgoszczy".
Zapraszamy Państwa na Świąteczną ucztę....
PROGRAM FESTIWALU:
16.12.2022 (pt.)

1) Recital Stypendystów Szymona Nehringa i Fundacji ART MINTAKA:
Georgi Vasilev - fortepian: Anton Webern - Wariacje op. 27
Jan Widlarz - fortepian: Kazimierz Serocki - Suita Preludiów (I-IV)
Jan Bieniasz - fortepian: Gyorgy Ligeti - Piano Etude XIII
2) Adam Kałduński - fortepian: Olivier Messiaen - Vingt regards sur l’enfant-Jésus - I. Regard du Père; Leos Janacek - Sonata 1 X 1905; Issac Albeniz - Iberia, tom III: El Albaicin; Sergiusz Prokofiew - 7. Sonata op. 83
3) NeoQuartet - Karolina Piątkowska-Nowicka - I skrzypce, Paweł Kapica - II skrzypce, Michał Markiewicz - altówka, Krzysztof Pawłowski - wiolonczela:
Paweł Szymański - to tylko muzyka na elektryczny kwartet smyczkowy i elektronikę; Aleksandra Kaca - Neve na elektryczny kwartet smyczkowy i elektronikę (*prawykonanie)
17.12.2022 (sob.)
1) Adam Kałduński - fortepian:
Aleksander Skriabin - Pięć Preludiów op. 16; Karol Szymanowski - Mazurki op. 62 (wybór); Michał Dobrzyński - Dwa preludia; Zbigniew Bargielski - Elegia, Kołysanka i Kaprys; Paweł Mykietyn - Cztery Preludia; Hanna Kulenty - AtlantissSolo
2) RebelDuo - Dorota Nowak - sopran, Sara Wienczek - akordeon:
Pawel Sławiński - Spacer po słowach; Marcin Wierzbicki - Ikebania; Zbigniew Bargielski - Kilka minut obecności … czyli poemat domniemany; Stanisław Moryto - 5 Pieśni do słów Tadeusza Kobierzyckiego
Witold Lutosławski - String Quartet; Rafał Gorzycki - Requiem na kwartet smyczkowy, elektronikę i syntezator mowy (*prawykonanie)
18.12.2022 (nd.)
1) Kamil Pater - gitara, elektronika: Kamil Pater - Guitar Solo Set
2) NeoQuartet - Karolina Piątkowska-Nowicka - I skrzypce, Paweł Kapica - II skrzypce, Michał Markiewicz - altówka, Krzysztof Pawłowski - wiolonczela:
Wojciech Błażejczyk - PostQuartet na kwartet smyczkowy i elektronikę (prawykonanie); Aleksander Kościów - Noumen IV na kwartet smyczkowy z elektroniką (*prawykonanie)
3) Szymon Nehring - recital fortepianowy:
Claude Debussy: 6 preludiów z 1 zeszytu; Herman Nehring- 2 Romanse, Humoreska op. 5, 3 preludia op. 10; Franz Liszt - Les cloches de Geneve, Vallée d’Obermann
Wszystkim koncertom towarzyszą prezentacje prac Krzysztofa Gruse
* Prawykonywane dzieła festiwalowe zamówione są przez Fundację ART MINTAKA
Organizator: Fundacja Polskiej Muzyki Kameralnej – ART MINTAKA
Współorganizator: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Partnerzy: Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskego w Bydgoszczy , Fundacja PZU
Sponsorzy: Yamaha, Yama – Nissan, Suzuki, Dacia, Renault, SsangYong Delaer, Agencja reklamowa VST
Patroni medialny: Polskie Radio PiK, Polmic
Projekt współfinansowany z budżetu miasta Bydgoszczy.
Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl