Wernisaż wystawy fotografii "Faktura Koloru vol.3"

2022-05-11 18:00
2022-05-11 20:00
Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Informacje od Organizatora:
Wystawę "Faktura Koloru, vol. 3" otworzy uroczysty wernisaż, któremu towarzyszyć będzie występ absolwentki klasy saksofonu Akademii Muzycznej w Poznaniu - Mileny Górzewskiej.
Jest to już trzecia edycja, prezentująca fotografię, która budzi skojarzenia związane z malarstwem i grafiką, a pomimo nieruchomych obrazów tętni życiem i kolorem. W jednej przestrzeni wystawowej, a często również na pojedynczej fotografii, artystka zestawia ze sobą, na zasadzie kontrastu, dwa odrębne światy – symbolizującą życie przyrodę z niszczycielską działalnością człowieka. Trzecia edycja wzbogacona została o nowe prace, wykonane na przestrzeni ostatnich kilku lat, które są jeszcze silniej nacechowane abstrakcyjnym przekazem. Na wystawie zaprezentowane zostaną także prace z Japonii, które zapoczątkowały cały cykl.
Fotografowanie to nie tylko dokumentowanie i pokazywanie, lecz także interpretowanie rzeczywistości, która nas otacza. Fotograf decyduje, który jej fragment i w jaki sposób uwieczni. W szczególności wyodrębnianie z otoczenia detali oraz nadawanie tym, czasem dość oczywistym, formom nieoczywistych skojarzeń potrafi rzucić na fotografię nieco inne światło i pozwolić na to, by nazwać ją abstrakcyjną, a nawet malarską. Zmiana perspektywy i odpowiednie wykadrowanie sprawiają, że czasem ciężko odgadnąć widzom, co zostało sfotografowane. Natomiast z całą pewnością prezentowana wystawa sprawia wrażenie pulsującej kolorem, który zdaje się wychodzić na pierwszy plan.
W związku z tym, prezentowaną wystawę fotografii z całą pewnością można określić mianem abstrakcyjnej. Stąd także nierzeczywisty jest jej tytuł – Faktura Koloru…
"Cykl prac fotograficznych, które zaprezentuję na wystawie, jest pewnego rodzaju abstrakcyjnym zapisem natury i śladu obecności człowieka w otaczającej nas rzeczywistości. Na fotografię patrzę przez pryzmat malarstwa i grafiki. Traktuję ją jako środek twórczy, do uchwycenia rzeczywistości, która w danym momencie zachwyci mnie kolorem, formą, fakturą, kontrastem, grą świateł i cieni. Dwa obszary ekspresji twórczej, jakimi są dla mnie fotografia oraz grafika, rozwijały się u mnie równocześnie, stymulując i karmiąc się wzajemnie. Bardzo często to właśnie fotografia była moim pierwszym szkicem do grafiki, ta zaś poprzez lata studiów uwypukliła u mnie zamiłowanie do formy i faktury, które poza grafiką staram się uchwycić również obiektywem aparatu, jako odrębną jakość.
W prezentowanym cyklu prac przedstawiam świat istniejący wokół nas, jednak niezauważalny na pierwszy rzut oka. Poruszam w nim zagadnienie abstrakcji z pogranicza studium detalu. Wszystko tu odbywa się na przykładzie relacji faktury i koloru. Abstrakcyjna forma, którą zauważam w otaczającej rzeczywistości jest dla mnie najciekawszym sposobem wypowiedzi, a dla odbiorców pozostawia szerokie pole możliwości interpretacyjnych."
Wystawa będzie czynna do 7. czerwca.

Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl