Z cyklu: rozmowy o kulturze w hubie kreatywnym - Ukraińsko-polskie działania kulturalne

2022-04-28 17:30
2022-04-28 19:30
Młyny Rothera
Młyny Rothera

Informacje od Organizatora:
Zapraszamy przedstawicieli i przedstawicielki bydgoskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych, osób odpowiedzialnych za działania programowe, projektowanie wydarzeń na spotkanie, podczas którego porozmawiamy o projektowaniu wspólnych działań kulturalnych z uwzględnieniem tematyki ukraińskiej i ukraińsko-polskiej. Ważnym głosem w dyskusji o projektowaniu działań będą zaproszone artystki i animatorki z Ukrainy przebywające w Bydgoszczy.
Plan spotkania
Zapoznanie
Przedstawienie bydgoskich programów rezydencji dla artystów i artystek z Ukrainy
– Michał Tabaczyński – opiekun Rezydencji w Miejskim Centrum Kultury Bydgoszczy
– Teatr Polski w Bydgoszczy
– Rezydentki Artystki z Ukrainy
Praca w małych grupach metodą World Café
Omówienie wypracowanych wniosków i pomysłów
Praca metodą World Café – rozmowa w małych grupach:
Stolik nr 1: Pomysły na wspólne działania kulturalne ukraińsko-polskie.
Stolik nr 2: Jakie są potrzeby i wyzwania dla ukraińskich artystów i artystek? Jak możemy ich wesprzeć?
Stolik nr 3: Jak włączać społeczność ukraińską w działania kulturalne? Jak docierać z ofertą kulturalną?
czwartek, 28 kwietnia 2022 r.
godz. 17.30-19.30
Dla kogo?
przedstawiciele bydgoskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych
bezpłatnie
Młyny Rothera i Komisja Dialogu Obywatelskiego ds. Kultury
Hub (czyt. hab) kreatywny powstanie w Młynach w Spichrzu Zbożowym, który otworzy się we wrześniu 2022 r. To miejsce przyciągające ludzi kreatywnych. Dzięki zaangażowaniu organizatora hub integruje środowisko, wspiera talenty, pośredniczy w kontaktach z instytucjami, ośrodkami badawczymi i biznesem. To przestrzeń łączenia sił i nawiązywania współprac, podnoszenia kompetencji, np. podczas szkoleń czy warsztatów. Hub pomaga też wdrożyć, a następnie wypromować i rozpowszechnić wypracowane rozwiązania.
W ramach przygotowań do otwarcia hubu organizujemy cykliczne spotkania o dwóch hasłach przewodnich: serce miasta oraz kultura. Zgodnie z ideą hubu – nie w pojedynkę, a we współpracy. Rozmowy o Wyspie Młyńskiej współprowadzić będzie Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk, a o kulturze – przedstawiciele Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Kultury.
Cykl Rozmowy o sercu miasta
Wyspa Młyńska to rozwijająca się oaza zieleni w centrum Bydgoszczy. Ważna i lubiana przestrzeń rekreacyjna mieszkańców i cel spacerów turystów. Od wieków pełni w życiu miasta ważną rolę – najpierw mennica, następnie ośrodek miejskiego przemysłu młynarskiego, obecnie jako popularne miejsce wypoczynku oraz lokalizacja wydarzeń kulturalnych i muzeów. Tutaj też znajdują się Młyny Rothera, które stają się miejscem spotkań, wymiany doświadczeń oraz miejscem spędzania czasu wolnego i odpoczynku. Będziemy rozmawiać o budowaniu więzi społecznych, podejmowaniu twórczych inicjatyw oraz wspólnej rekreacji.
Cykl Rozmowy o kulturze
Na spotkaniach i warsztatach z ekspertami i praktykami kultury chcemy zastanawiać się nad rolą instytucji kultury oraz organizacji kulturalnych. Jak współdziałać z odbiorcami, budować widownię, jak sprawić, aby kultura wspierała i rozwijała lokalną społeczność, wpływała na jakość jej życia w mieście? Inspirujące praktyki z Polski i ze świata chcemy konfrontować z bydgoską rzeczywistością. Wszystko po to, by znaleźć impulsy do zmian.

Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl