Robert Kasprzycki - koncert

2022-04-29 20:00
Światłownia
Światłownia

Zadebiutował na 28 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie , gdzie zdobył I nagrodę oraz stypendium przyznawane autorowi najlepszych tekstów. Jego debiutancka płyta „Niebo do wynajęcia” była  nominowana do Fryderyka, a piosenki, które się na niej znalazły do dziś stanowią kanon, bez którego nie może się obyć konkurs piosenki poetyckiej, śpiewogranie w schronisku czy zarobkowe granie „na streecie”.
Jest artystą niezwykle wszechstronnym – ukuł kiedyś dla swych działań określenie „człowiek rekonesansu” - próbował bowiem wielu gatunków i dróg artystycznej samorealizacji. Śpiewał piosenki Okudżawy, Cohena i Brassensa, pisał ballady, tłumaczył Doorsów, grał grunge na festiwalach rockowych, zakładał kapele i kabarety. Swego czasu bardzo intensywnie współpracował z grupą folkową Carrantuohill, z którą nie tylko nagrał piosenkę na fenomenalnej płycie Inis (obok Kuby Badacha, Staszka Soyki i Anity Lipnickiej) ale także zagrał kilkadziesiąt wspólnych koncertów, w kraju i poza jego granicami.
Warto także wspomnieć, że Kasprzycki użycza pióra również innym zespołom (m.in. Dżem) oraz innym Artystom (Janusz Radek, Marek Dyjak, Beata Rybotycka, Jacek Wójcicki) czy utalentowanym debiutantom . Powrócił on również do współpracy z Januszem Radkiem, który wykorzystał jego teksty w spektaklu "Królowa Nocy" oraz recitalu ”Dom za miastem". Jest również regularnie zapraszany na kabaretony (Festiwal PAKA. Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry) oraz festiwale  o niezwykłej rozpiętości stylistycznej -  od imprez folkowych, poetyckich, szantowych, chrześcijańskich, rockowych (wśród których do najbardziej spektakularnych zaliczyć może kilkakrotne zagranie na dużej scenie Woodstocku) oraz w ramach festiwalu Sacrum Profanum.
Jesienią 2006 r. ukazał się drugi autorski krążek pt. „ŚWIATOPODGLĄD”. Tytułowy singiel a także dwie inne piosenki z tej płyty trafiły do czołówki Listy Przebojów Trójki. Kolejny krążek pt. „PIOSENKI i NIE”, miał swoją premierę rok później, a składały się na niego tomik wierszy i piosenek oraz płyta live. Krążek zawierał kilkanaście premierowych utworów, nagranych w w studiu Radia Kraków przy nadkomplecie publiczności. Album pt. „CZTERY” ukazał się w jesienią 2014 r, a singiel „Trzymaj się wiatru kochana” przez 22 tygodnie utrzymywał się na Liście Przebojów Trójki. Koncert promujący płytę na antenie Trójki miał miejsce 8 marca 2015r. W samym szczycie pandemii ukazał się album „Gdy późno w noc. Kasprzycki/Śmigły”, będący udaną próbą przybliżeina słuchaczom poetyckiej twórczości Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza.
Najnowszym albumem jest wydana 17 grudnia 2021 roku Mała Łazienkowa – album będący niejako powrotem do bardowskich źródeł Artysty, powrotem do dzieciństwa spędzinego w wielkopolskim Śremie, nad rzeką Wartą.
W jego muzyce odnaleźć można ślady wielu inspiracji: „Niebo do wynajęcia” było smakowitą mieszanką flamenco, jazzu, bossanovy i muzyki folk, „Światopodgląd” – dowodem flitru z wrażliwością rockową,  „Piosenki i Nie” – znakomitym nawiązaniem do tradycji klasycznej ballady, „Cztery” kwintesencją własnego stylu, łączącego męski liryzm z drapieżną energią. Wspomniany wcześniej „Kasprzycki/Śmigły” nawiązuje stylistycznie do muzuki Międzywojnia, zaś „Mała Łazienkowa” do dobrych dylanowskich wzorców „poeta i gitara”.
Jednak prawdziwym atutem Kasprzyckiego są jego koncerty. To w kontakcie z publicznością, najpełniej widać jego sceniczną charyzmę, zaś energia, feeling i poczucie humoru, sprawiają, że kontakt z widzami jest zarazem natychmiastowy i długofalowy. Kasprzycki zawsze gra na 100 %, a zmienna track-lista oraz dynamiczna interakcja z publicznością, sprawiają, że jego koncerty stają się niezapomnianym przeżyciem. Dość powiedzieć, że standardowa długość koncertu to dla niego i jego ekipy zaledwie rozgrzewka.
Partnerem wydarzenia jest Fundacja Agencja Rozwoju Przemysłu

Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl