EkoCzwartki dla Seniora

2022-04-07 18:00
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Oddział w Bydgoszczy wraz z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy serdecznie zapraszają osoby 60+ do udziału w wykładach i warsztatach ekologicznych w ramach projektu „EkoCzwartki dla Seniora”.
Od 10 lutego br. w Bibliotece Głównej WiMBP w Bydgoszczy rozpocznie się cykl cotygodniowych spotkań ekologicznych skierowanych do osób w wieku emerytalnym. Tematyka wykładów będzie dotyczyła nie tylko odpadów komunalnych, ich segregacji, selektywnego zbierania i recyklingu, oszczędzania zasobów naturalnych, energii i żywności, ale także naturalnego nawożenia przydomowych ogródków, wydłużania życia odzieży, korzystania z second-handów czy jadłodzielni. Natomiast podczas warsztatów nacisk kładziony będzie na upcykling i dawanie drugiego życia posiadanym przedmiotom. Uczestnicy będą mieli okazję twórczo wykorzystać plastik, papier, metal, szkło i inne surowce wtórne, tworząc dekoracje czy przedmioty codziennego użytku. Nauczą się również przygotowywać zdrowe kosmetyki i środki czystości oraz korzystać z nieoczywistych darów natury w kuchni.
Cyklowi towarzyszyć będą akcje darmowej wymiany niepotrzebnych przedmiotów pomiędzy uczestnikami projektu pn. „Zamień śmieć w przydasia” oraz wymiany roślin doniczkowych.
Podczas każdego spotkania prezentowane będą – z możliwością wypożyczenia do domu – materiały edukacyjne z zasobów Biblioteki, takie jak publikacje książkowe, czasopisma, ebooki oraz inne wydawnictwa poruszające omawiane tematy.
Zapisy: telefonicznie: 52-33-99-248 (Wypożyczalnia Główna) lub e-mailowo: biblioteka@wimbp.bydgoszcz.pl
Termin: 10.02 – 28.04.2022 r. /czwartki/ godz. 16.00
Miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24
Ilość miejsc ograniczona.
Program:
10.02.2022, godz. 16:00
Czy na pewno do “zmieszanych”? Problematyczne odpady i ich poprawna segregacja – wykład
Zerwij ze zrywką. Ekologiczne zastępstwo dla wszędobylskich reklamówek – warsztaty
17.02.2022, godz. 16:00
Przydasie przydają się! Recykling i upcykling – wykład
Cuda ze szkła – jak wykonać dekoracje ze szklanych opakowań – warsztaty
24.02.2022, godz. 16:00
Strażnicy domowej energii – jak oszczędzać energię i przy tym nie zwariować – wykład
Plastik-fantastik! Torebeczki z buteleczki – warsztaty
03.03.2022, godz. 16:00
Nie ma wody na pustyni… i w kranie też może zabraknąć – wykład
Antyczne puzzle w ekoodsłonie – wyklej sobie mozaikę! – warsztaty
10.03.2022, godz. 16:00
Nie przejesz? Przetwórz, przechowaj lub się podziel – wykład
Kawa jak malowana – decoupage’owane słoje na ziarnistą, mieloną lub rozpuszczalną – warsztaty
17.03.2022, godz. 16:00
Pełne szafy i stare graty – co zrobić, kiedy żal wyrzucić – wykład
Uszyj sobie sam – patchwork prostszy niż myślisz – warsztaty
24.03.2022, godz. 16:00
Posprzątaj sobie na zdrowie! Ekologiczne środki czystości i kosmetyki DIY – wykład
Chemia dobra? Natura lepsza! Higiena i pielęgnacja w zdrowej odsłonie – warsztaty
31.03.2022, godz. 16:00
W moim ogrodzie jest eko – wykład
Zostań owadzim deweloperem – budowa domków dla zapylaczy – warsztaty
07.04.2022, godz. 16:00
Skarby z łąki – czyli przydatne kwiaty i chwasty – wykład
Zamiast pleść trzy po trzy, wypleć sobie… koszyk – warsztaty
14.04.2022, godz. 16:00
EkoŚwięta wielkanocne. Jak przetrwać święta bez produkowania śmieci – wykład
Juta zamiast dłuta – czyli zajączki ze sznurka jutowego – warsztaty
21.04.2022, godz. 16:00
Roślinne ekoboostery – domowa zieleń bez sklepowej chemii – wykład
Stylowe dekoracje za free – chrobotkowy obraz, którego pozazdrości sąsiadka – warsztaty
28.04.2022, godz. 16:00
Ciemna strona mody – metki, ceny, secondhandy – wykład
Ze starej komody do ekomody – biżuteria dla odważnych – warsztaty
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl