Z cyklu Portrety: Ks. Franciszek Kamecki

2020-02-11 20:00
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury

Kolejne spotkanie z prowadzonego przez Urszulę Guźlecką cyklu „Portrety” poświęcimy księdzu Franciszkowi Kameckiemu. Tradycyjnie zaprezentujemy 30-minutowy film o bohaterze wieczoru i porozmawiamy z nim w gronie zaproszonych gości.
Franciszek Kamecki, ur. 1940 w Cekcynie, ksiądz katolicki, poeta, publicysta, felietonista. Absolwent pelplińskiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Duszpasterz akademicki, wykładowca homiletyki i teologii przepowiadania. Animator kultury. Regionalista. W latach 1982‒2015 proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Grucznie. Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Gniew. Debiutował w roku 1960 na łamach „Tygodnika Powszechnego”. W roku 1971 jego wiersze ukazały się w antologii poezji kapłańskiej Słowa na pustyni wydanej nakładem londyńskiej Oficyny Poetów i Malarzy. Debiut książkowy Franciszka Kameckiego Parabole Syzyfa (1974) został nagrodzony na Łódzkiej Jesieni Poezji. W kolejnych latach ukazały się tomy Sanczo i ocean (1981), Epilogi Jakuba (1986), Borowiackie językowanie (1989), Borowiackie językowanie II (2006), Lustro (2006). Wiersze Franciszka Kameckiego dostępne są również w kilku wyborach oraz w tłumaczeniach na język niemiecki, angielski, słowacki, słoweński i czeski. Do jego dorobku należą także zbiory felietonów Drabiną do nieba (1997) oraz Podróże i przystanki (2010).

Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl