Małe Animocje: "Marona - psia opowieść"

2020-01-26 12:00
2020-01-26 14:00
Kino Orzeł
Dla dzieci
Kino Orzeł

Niezwykła podróż przez życie widziana oczami psa. Marona jest pięknym kundelkiem, który nie ma szczęścia do właścicieli. Jak wygląda świat z psiej perspektywy?
Piękna, wielorasowa suczka Marona trafia w ręce coraz to nowych właścicieli. Świat ludzi bywa jednak skomplikowany, czasem aż za bardzo dla małego psa, który nie chce niczego oprócz kochającego ją człowieka. Każdy z napotkanych przez kundelkę ludzi nadaje jej nowe imię: akrobata Manole nazywa ją Aną, robotnik Istvan – Sarą, dziewczynka Solange – Maroną. Niestety żaden z domów nie jest na tyle odpowiedzialny, by suczka mogła zagościć w nim na stałe. A gdyby ludzie byli tak samo zależni od zwierząt, jak one od nich?
Film jest zapierającą dech w piersiach, dynamiczną i wzruszającą historią opowiedzianą z psiej perspektywy. Skłania widza do myślenia o tym, jacy jesteśmy wobec innych stworzeń.
Premiera filmu miała miejsce na najważniejszym na świecie festiwalu animacji, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.
Wybrane nagrody i nominacje:
2019 – Annecy International Animated Film Festival, Best Feature – nominacja
2019 – Bucheon International Animation Film Festival, Best Animated Feature – wygrana
2019 – Bucheon International Animation Film Festival, Audience Award – wygrana
2019 – European Film Awards, European Animated Feature Film – nominacja
2019 – Gijón International Film Festival, Best Film – nominacja
2019 – Ottawa International Animation Festival, Best Animated Feature – nominacja
2019 – Strasbourg European Fantastic Film Festival, Animated Feature – wygrana
2019 – Thessaloniki Film Festival, Anca Damian - nominacja
Anca Damian
Urodziła się w 1962 roku w Kluż-Napoka w Rumunii. Jest absolwentką Wydziału Operatorskiego Instytutu Sztuki, Teatru i Kinematografii im. Iona Luci Caragialego w Bukareszcie. W latach 1984–1993 pracowała jako operator przy filmach dokumentalnych i fabularnych. Następnie podjęła studia doktoranckie w zakresie kinematografii i mediów. Po ich ukończeniu rozpoczęła karierę wykładowcy. Od 1998 roku zajmuje się również produkcją filmową pod szyldem Aparte Film. W 2008 roku zadebiutowała jako reżyser w pełnym metrażu.
"Marona – psia opowieść", reż. Anca Damian, Belgia, Francja, Rumunia 2019, 92 min, 7+
Wersja językowa: polski lektor

odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl