Brass + Bells

2019-09-22 18:00
Bydgoszcz, Kino Pomorzanin
Koncert

Kino Pomorzanin oraz Akademia Muzyki Dawnej zapraszają 22 września 2019 roku na plenerowy koncert Brass&Bells, który będzie prologiem nowego bydgoskiego festiwalu muzycznego – Bydgoskiej Sceny Barokowej.

Koncert rozpocznie się o godzinie 15:00 na Starym Rynku. Najlepszy w Polsce zespół trębaczy wieżowych Tubicinatores Gedanenses zagra na schodach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Dr. Witolda Bełzy muzykę wieżową oraz aranżacje „przebojów” muzyki dawnej. Ale to nie wszystko. Atrakcją koncertu będzie carillon.

Carillon to instrument muzyczny składający się z minimum 23 dzwonów kościelnych, których serca, albo specjalne młoteczki są poruszane skomplikowanym mechanizmem wprawianym w ruch za pomocą ręcznej klawiatury, na której gra się pięściami. W Polsce są trzy carillony. Wszystkie w Gdańsku. Dwa z nich znajdują się w wieżach kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) oraz Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów). Trzeci - "Gdańsk" - jest carillonem mobilnym i składa się z 48 dzwonów. I to właśnie ten carillon - największy akustyczny mobilny instrument na świecie przyjedzie na bydgoski Stary Rynek. Zagra na nim Monika Każmierczak – carillonistka Miasta Gdańsk. Poczujemy niesamowicie mocne, pełne, ogarniające czas i przestrzeń dźwięki. Poczujemy, jak kiedyś brzmiało miasto.

Po koncercie na Starym Rynku trębacze z zespołu Tubicinatores Gedanenses przejdą do Kina Pomorzanin, gdzie zostaną wykonane kolejne utwory.

PLAN WYDARZENIA:

22.09.2019

15:00 – koncert na Starym Rynku: zespół trębaczy wieżowych Tubicinatores Gedanenses, Monika Kaźmierczak – carillon

16:00-16:20 – spacer do kina Pomorzanin, Gdańska 10

16:20-16:45 – dalsza część koncertu w kinie Pomorzanin

WYKONAWCY:

Tubicinatores Gedanenses w składzie: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Emil Miszk, Wojciech Brzozowski, Paweł Szewczyk

Monika Kaźmierczak – carillon

PROGRAM (Stary Rynek - Mostowa - Gdańska):

G. Fantini - L’Imperiale

P.Hulisz – Towerless Music

Marcin Luter - Herr Gott dich loben Wir - oprac. Paweł Hulisz

Nikolaus Selnecke - Nun Laßt uns Gott den Herrn -  oprac. Paweł Hulisz

Johann Gramann - Nun lob mein ’Seel’ den Herren  -  oprac. Emil Miszk

P. Siefert - Fantasia a 3 - opr. M. Kaźmierczak

J. van Eyck - Der Fluyten Lust-Hof: “Questa dolce Sirena” oprac. Paweł Hulisz

Anonymus - Tabulatura vietoris saeculi XVII wiek - oprac. Paweł Hulisz:

Nr 313, Nr 317, Nr 319 Z cleho srdcze sweho, Nr 320 Rano stawagice welicy y maly

J. de Gruytters – Menuet 173 - Księga carillonowa (Antwerpia 1764) oprac. Paweł Hulisz

J. de Gruytters – Menuet 23/70 - Księga carillonowa (Antwerpia 1764) oprac. Paweł Hulisz

J. S. Bach - Wariacje Goldbergowskie, BWV 988 (wybór) opr. G. Bodden

A.D.Philidor - Canon Du Carrousel

J.E Altenburg – Morgensegen

K.Werner - Pieśń Weselna z XVII w. - oprac.Paweł Hulisz

Marcin Luter - Komm heiliger Geist, herre Gott -  oprac. Paweł Hulisz

PROGRAM (Kino Pomorzanin, ok. godz. 16:20):

Anonymus - Jasna Góra XVI wiek - Intrada    Anonymus - Tabulatura vietoris saeculi XVII wiek Nr 309, Nr 310 Anonymus - Fanfary wg. marszów weselnych z Wielkopolski z XVIII wieku  Anonymus - Osiem Pruskich Marszów Kawaleryjskich z XVIII wieku - fragmenty

odbywających się w     Bydgoszczy     miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej    (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres     wydarzenia@visitbydgoszcz.pl