Jedno Miasto Trzy Kultury Stary Fordon Bydgoszcz 2019

2019-09-15 19:00
Bydgoszcz, Różne lokalizacje
Pozostałe

Jedno Miasto Trzy Kultury Stary Fordon Bydgoszcz 2019. Edycja czwarta. Trzy odcienie wolności Polacy, Niemcy i Żydzi. Pamięć wykuta w kamieniu.

Rozpoczęcie wydarzenia g.12.15. Niedziela, 15 września 2019

Program:

Wycieczka pt. "Trzy odcienie wolności. Polacy, Niemcy i Żydzi"

12:15 - Rynek. Krótka historia Fordonu

12:30 - zwiedzanie kościoła pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty.

13:00 - cmentarz św. Jana przy ul. Cechowej - Lapidarium cmentarza katolickiego

13:15 - Ewangelicy fordońscy - Lapidarium cmentarza ewangelickiego

13:30 - cena wolności- radiostacja AK na plebani. Historia administratora parafii księdza Alfonsa Sylki

13:45 - zwiedzanie kościoła pw. św. Mikołaja

14.15 - Nowa Polska - wolność dla wybranych. historia podziemia niepodległościowego przez pryzmat stalinowskiego więzienia dla kobiet.

14:30 – Handel międzywojnia (ul. Bydgoska). Nie kupuj u Żyda? Realia działalności gospodarczej po roku 1935.

15:00 -  Synagoga - mniejszość żydowska w II RP

Zakończenie ok. 15.30

16.00 - Synagoga. Otwarcie wystaw  "Judaika-wyposażenie synagogi i domu" oraz "Fordon na pocztówce i fotografii"

16.30 - "Pamięć społeczna w aspekcie rewitalizacji miejsca zamieszkania" Prelekcja dr.hab Pawła Stachowiaka

17.15 – Fordon. Przewodnik po zapomnianym mieście. Prezentacja przewodnika po Fordonie w wersji multimedialnej oraz papierowej

18.00 – Koncert zespołu klezmerskiego „Sztetl” w składzie Tomasz Stawiecki (klarnet), Radek Polakowski (akordeon, skrzypce,śpiew), Adeb Chamoun-Syria (perkusjonalia,śpiew), Peter Somos - Węgry (perkusja,bas)

odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres  wydarzenia@visitbydgoszcz.pl