Z cyklu Portrety: Stanisław Noakowski. Samotnik

2019-04-23 20:00
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury

PORTRETY – to cykl spotkań odbywających się w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, poświęconych ludziom kultury, nauki, sportu i życia społecznego, którzy wywarli wpływ na rozwój i wizerunek naszego regionu. Wydarzenie realizowane jest wspólnie ze znaną dziennikarką Urszulą Guźlecką, autorką filmów, programów radiowych i telewizyjnych. 23 kwietnia 2019 spotkanie poświęcone będzie polskiemu architektowi, rysownikowi i malarzowi Stanisławowi Noakowskiemu. Podczas spotkania porozmawiamy z zaproszonymi gośćmi i zaprezentujemy 30 min. film o bohaterze wieczoru autorstwa Urszuli Guźleckiej, wyprodukowany przez TVP3 Bydgoszcz. Wstęp wolny.
Prowadzenie: Urszula Guźlecka
Stanisław Noakowski urodził się w 1867 r. w Nieszawie. Po nauce we Włocławku i w Łowiczu studiował architekturę w Petersburgu. W 1899 r. przeprowadził się do Moskwy. Był m. in. wykładowcą w Szkole Stroganowskiej Przemysłu Artystycznego. Po powrocie do ojczyzny w 1918 r. został profesorem i później dziekanem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 1923 r. wykładał historię sztuki w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Był uwielbianym przez studentów profesorem, wirtuozem rysunku, który w czasie wykładów prezentował znakomicie rysowane budowle, pomniki, detale. Pisał też prace naukowe z historii sztuki i architektury, artykuły o współczesnych problemach kultury, opowiadania i utwory autobiograficzne. Stanisław Noakowski stworzył wiele rysunków i szkiców z natury, liczne prace były odzwierciedleniem obrazów zapamiętanych przez niego w czasie wojaży po Europie. Wśród prac najmniej jest własnych projektów budowli, najbardziej okazałą grupę stanowią fantastyczne wizje architektoniczne.
Zdjęcie pochodzi z Archiwum Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Patronat medialny: TVP3 Bydgoszcz.

odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres  wydarzenia@visitbydgoszcz.pl