Jerzy Brukwicki. Współczesna ceramika polska - jej dzieje i kole

2018-11-07 19:30
Galeria Miejska bwa
Galeria Miejska bwa

Wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki.
Ceramika rodzi się z materii ziemi; w procesie jej powstawania ważną rolę spełnia ogień. Stworzyła różnorodność wcieleń i form. Jej obecność w życiu człowieka datuje się nieomal od zarania cywilizacji ludzkiej. W swoich dziejach przeszła ogromną ewolucję i wielokrotne przekształcenia. Wydobyta z ziemi bezkształtna bryła gliny w bezpośrednim kontakcie z rękoma artysty zamienia się w znaczącą figurę, rzeźbę, naczynie. Gest ludzki przydał jej sens, nadał określony kształt. O walorach artystycznych ceramiki decyduje wiele czynników, m.in. formowanie, wypalanie, szkliwienie i zdobienie. W procesie tworzenia współczesnej ceramiki uwodzi jej dekoracyjność i funkcjonalizm, różnorodność stylów, swoboda kształtów, ekspresja form, niekonwencjonalność surowców, nieograniczone możliwości kolorystyczne szkliw, zagadnienia połyskliwości i matowości faktur powierzchni ceramicznych obiektów, często o industrialnym charakterze, ekologicznej inspiracji.
Wykład „Współczesna ceramika polska – jej dzieje i kolekcje” przedstawi obraz i zjawiska artystyczne tej fascynującej dziedziny sztuki w okresie ostatnich siedemdziesięciu lat; zapozna z geografią najważniejszych ośrodków jej wytwarzania i kolekcjonowania.

odbywających się w       Bydgoszczy       miej zawsze pod ręką dzięki      aplikacji mobilnej      (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres       wydarzenia@visitbydgoszcz.pl