Park&Ride. Wielopoziomowy obiekt na Grudziądzkiej. Raport nr 2

Ponad 550 funkcjonalnych miejsc parkingowych, nowy przystanek autobusowy i zmodernizowany plac przed Urzędem Miasta – to główne założenia budowy wielopoziomowego parkingu na ul. Grudziądzkiej. Trwa przetarg na wybór wykonawcy.

Wraz z budową systemu parkingów P+R („zaparkuj i jedź”) zaplanowana została budowa wielopoziomowego obiektu przy budynkach Urzędu Miasta na ul. Grudziądzkiej. Pozwoli to uporządkować parkowanie w tym miejscu oraz poprawić estetykę tej części miasta, w które realizowane będą też inne inwestycje, m.in. budowa nowej siedziby IPN oraz zabudowy mieszkaniowo-biurowej.

Przedsięwzięcie obejmuje budowę parkingu wielopoziomowego typu "Park&Ride" i "Park&Go" 5-kondygnacyjnego, niepodpiwniczonego, typu otwartego, dla ok. 552 miejsc postojowych, zadaszonego, z możliwością parkowania na dachu, o wysokości nieprzekraczającej 16 m. Planowany budynek parkingowy nie będzie mieć ścian osłonowych z 3 stron. Ścianę pełną planuje się jedynie od strony budynku Urzędu Miasta Bydgoszczy. Ma ona pełnić rolę przeciwpożarową, a także stanowić ochronę akustyczną dla budynku biurowego. Obiekt posiadać będzie 3 klatki schodowe oraz 3 windy towarowo-osobowe. Budynek zaplanowano w układzie kaskadowych poziomów parkingowych połączonych pochylniami o spadku 15%. Budynek ze względów konstrukcyjnych podzielono na 2 części. Planuje się 2 wjazdy/wyjazdy umożliwiające podział budynku na 2 niezależne parkingi. Toalety będą dostępne w istniejącym budynku Urzędu Miasta.

W ramach inwestycji planuje się budowę zjazdów, dróg wewnętrznych, chodników, ścieżki rowerowej oraz budowy i przebudowy istniejących sieci podziemnych i elementów naziemnych oraz skomunikowanie parkingu z parkiem Dąbrowskiego. Inwestycją objęta jest również część ulicy Nowogrudziądzkiej. Na Grudziądzkiej powstanie nowy przystanek autobusowy. Dzięki niemu oraz budowanemu bus pasowi na Wałach Jagiellońskich osoby korzystające z obiektu wielopoziomowego bardzo szybko dojadą również w okolice ronda Jagiellonów lub inne punkty centrum komunikacją miejską.

Obecnie trwa postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę. Będzie on odpowiedzialny za projekt, uzyskanie niezbędnych zezwoleń i prace budowlane (tryb „zaprojektuj i wybuduj”). Wstępnie zakładamy, że gotową dokumentacją projektową i niezbędnymi zezwoleniami będziemy dysponować z początkiem 2020 roku. Budowa obiektu zajmie około 2 lat. Równocześnie trwa przetarg na budowę szeregu innych parkingów P+R. Więcej informacji na ten temat znajduje się w tekście „Park&Ride. Przetarg na budowę wygodnych parkingów. Raport nr 1”

Nowy parking w liczbach:

•    552 miejsca postojowe