Park&Ride. Przetarg na budowę wygodnych parkingów. Raport nr 1

W środę (14 listopada) ogłoszony został przetarg na zaprojektowanie i budowę parkingów typu P+R (parkuj i jedź). Mają one zachęcać do poruszania się komunikacją publiczną. Wraz z ich budową rozbudowany zostanie też system ITS, który będzie uwzględniał funkcjonowanie wygodnych parkingów przy ważnych węzłach komunikacyjnych.

W pierwszej kolejności nowe parkingi powstaną w przy Węźle Zachodnim, pętli Las Gdański oraz pętli Przylesie. W zakres zadania wchodzi również adaptacja parkingu, który powstanie wraz z rozbudową ul. Kujawskiej przy rondzie Kujawskim oraz wykonanie części systemowej dla obiektu wielopoziomowego przy ul. Grudziądzkiej. W osobnym postępowaniu zlecono też budowę obiektu przy budynkach Urzędu Miasta. W pierwszej kolejności realizowane będą prace projektowe, a następnie realizowane mają być prace budowlane. Wstępnie zakończenie całego przedsięwzięcia planowane jest na 2022 rok.

Nowe parkingi mają pozwalać na wygodne przesiadki i kontynuowanie podróży do centrum komunikacją publiczną. Wszystkie parkingi będą jednolicie oznakowane, wyposażone i tworzyć będą spójny system „Park&Ride”. Na rozpoczęcie inwestycji na najbliższe lata miasto zagwarantowało blisko 35 mln zł, w tym wysokie dofinansowanie ze środków unijnych (ZIT). Obecnie trwa postępowanie przetargowe. Oceniane będą takie kryteria jak cena, gwarancja i czas reakcji serwisowej.

W ramach innych zadań parkingi typu P+R planowane są również w innych lokalizacjach, między innymi w sąsiedztwie trasy WZ oraz przy ul. Toruńskiej. Znaczna część parkingowej infrastruktury powstaje również ze środków na rozbudowę ulic i w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski.

Projektowanie i budowa nowych parkingów od podstaw:

• Węzeł Zachodni (rejon przy kościele i stacji paliw). Integracja środków transportowych: autobusowy, samochodowy, rowerowy. Kierunki obsługi – Sicienko, Nakło nad Notecią, Koronowo, Mrocza
  • Pętla Przylesie (rejon skrzyżowania Akademicka – Korfantego). Integracja środków transportowych: tramwajowy, autobusowy, rowerowy, samochodowy. Kierunki obsługi – Osielsko, Dobrcz, Zławieś Wielka, Ostromecko
  • Pętla Las Gdański (skrzyżowanie Gdańska – Rekreacyjna). Integracja środków transportowych: tramwajowy, autobusowy, rowerowy, samochodowy. Kierunki obsługi – Osielsko, Maksymilianowo

Adaptacja parkingów typu Park and Ride przygotowywanych wraz z rozbudową ulic lub istniejących już obiektów

• Rondo Kujawskie (w pasie dzielącym ul. Kujawskiej – wlot południowy) – realizacja w ramach budowy trasy tramwajowej w ul. Kujawskiej. Integracja środków transportowych: tramwajowy, autobusowy, rowerowy, samochodowy. Kierunki obsługi – Białe Błota, Nowa Wieś Wielka, Łabiszyn
  • Grudziądzka (parking wielopoziomowy przy Urzędzie Miasta Bydgoszczy). Integracja środków transportowych: autobusowy, rowerowy, samochodowy. Kierunki obsługi – Szubin, Nakło nad Notecią.