Korzystne zmiany w centrum dla kobiet

Trwa opracowanie projektu kompleksowej modernizacji Centrum Pomocy dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi. Na projekt i pierwsze prace zarezerwowaliśmy blisko 700 tysięcy złotych.

Centrum Pomocy dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi znajduje się przy ulicy Polanka i liczy pięć kondygnacji. Budynek na Bartodziejach został wybudowany w 1979 roku. Placówka dysponuje 168 miejscami. W okresie jesienno - zimowym centrum działa w systemie interwencyjnym, jako noclegownia, przyjmując wszystkich zainteresowanych uzyskaniem schronienia i pomocy. Jej zakres, poza noclegiem, obejmuje  m.in. możliwość zrobienia prania, wymianę odzieży czy kąpiel. Na obecnych zasadach placówka działa od 2009 roku.

Aktualnie trwa przetarg na pierwsze prace budowlane polegające na wymianie części instalacji zimnej i ciepłej wody oraz kanalizacji sanitarnej w budynku. W kolejnym etapie zostanie przygotowany projekt budowlany pozwalający na dalszą kompleksową modernizację obiektu. Na jego podstawie będą mogły być zlecane kolejne  prace budowlane  m.in.: termomodernizacja obiektu, budowa instalacji centralnego ogrzewania, odwodnienia budynku (rynny i rury spustowe), roboty przy posadzkach, ścianach działowych, montaż poręczy dla osób niepełnosprawnych. Wstępnie zakończenie całego przedsięwzięcia planowane jest w 2020 roku. W tegorocznym budżecie na pierwsze prace projektowe i budowlane zarezerwowano ponad 663 tysiące złotych.

Więcej o przetargu TUTAJ.

Warto wiedzieć:
Z myślą o osobach bezdomnych podjęto decyzję o uruchomieniu  pierwszej ogrzewalni  przy ulicy Koronowskiej 15. Placówka jest czynna w okresie od 1 października do 30 kwietnia, przez 7 dni w tygodniu, w godzinach od 18:00 do 8:00 rano. Zapewni ona ogrzanie się w pomieszczeniu, którego temperatura nie jest niższa niż 18 stopni Celsjusza. Każda osoba przebywająca w ogrzewalni będzie miała zapewnione miejsce siedzące, dostęp do gorącego napoju, a w razie potrzeby wymianę odzieży.  Osobom przebywającym w ogrzewalni umożliwiony zostanie kontakt z opiekunem, którego rolą będzie udzielanie informacji o dostępnych formach pomocy, a w razie potrzeby pomoc w jej zorganizowaniu.