logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Trasa S5. Kolejne jezdnie, ronda i łącznice. Raport nr 42




Drogowcy intensywnie działają na wszystkich odcinkach budowanej trasy S5. Latem planowane jest uzyskanie przejezdności głównej trasy pomiędzy węzłem Bydgoszcz Północ i autostradą A1 w Nowych Marzach. Dziś zaplanowano uruchomienie części węzła Rynarzewo.


Zaawansowanie prac na dwóch odcinkach od węzła Bydgoszcz Północ do Nowych Marz wynosi około 75%. Drogowcy likwidują tymczasowe bypassy i kierują ruch nas nowowybudowane jezdnie. Ułatwia to przejazd jedną z najbardziej ruchliwych tras w regionie. Codziennie przejeżdża nią około 15 tysięcy pojazdów. Wkrótce przejezdność zyska też nowy odcinek drogi S5 omijający aleję dębową na wysokości Borówna. Cały główny ciąg ma być gotowy w wakacje. Największym wyzwaniem będzie dokończenie w tym terminie węzła w Grucznie wraz z dużym wiaduktem. Prace związane z zagospodarowaniem terenu, porządkowe oraz nad układem dróg serwisowych kontynuowane będą w kolejnych miesiącach.

Zmiany w Rynarzewie

Prace toczą się również nad dokończeniem odcinka od węzła Bydgoszcz Błonie do Szubina. W poniedziałek (16 maja)  w godzinach popołudniowych w Rynarzewie nastąpi zmiana w organizacji ruchu w rejonie lewego ronda węzła Rynarzewo. Wprowadzenie ma na celu uruchomienie tego ronda wraz z łącznicami, które pozwolą wjechać na trasę szybkiego ruchu w stronę Bydgoszczy i zjechać na Rynarzewo od strony Szubina. Wraz z tą zmianą zniesiony zostanie zakaz ruchu dla pojazdów powyżej 3,5 tony obowiązujący na starej „piątce”. Prace nadal prowadzone są przy budowie drugiego ronda, po stronie miejscowości Zamość.

Zaawansowanie rzeczowe:

  • Odcinek Bydgoszcz Błonie-Szubin – 94%
  • Odcinek Bydgoszcz Północ-Świecie – 72%
  • Odcinek Świecie –Nowe Marzy (A1) – 75%

Warto wiedzieć

Budowa trasy S5 to uruchomiona w 2014 roku największa inwestycja drogowa  w regionie. Wzmocni potencjał Metropolii Bydgoszcz i regionu. Pochłonie około 3,4 mld zł. Inwestycja jest realizowana przez GDDKiA  przy potężnym dofinansowaniu unijnym. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności na ten cel trafiło prawie 1,8 mld zł. Cała trasa w województwie kujawsko-pomorskim ma długość 129 kilometrów. Kierowcy korzystają już z odcinka od granicy województwa do węzła Bydgoszcz Północ. Częścią trasy jest obwodnica Bydgoszczy.

Zdjęcia: GDDKIA/ Materiały wykonawców