Funkcjonalne mieszkania w wiekowych kamienicach

kończymy duży projekt związany z kompleksowymi remontami 8 miejskich budynków na Okolu i Szwederowie. Dzięki unijnym funduszom w wiekowych kamienicach powstało 70 funkcjonalnych mieszkań na wynajem. Część z nich dostosowaliśmy do potrzeb osób niepełnosprawnych. Odnowione lokale udostępniamy już najemcom.

- Unijne fundusze skutecznie wykorzystujemy na wielu płaszczyznach – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. –Europejskie środki wspierają między innymi nasze działania związane z oddawaniem do użytku mieszkań na wynajem dla osób, które z różnych przyczyn mają utrudniony dostęp do lokali oferowanych na wolnym rynku. Cieszę się, że ten projekt udało się zrealizować w wiekowych kamienicach. W ten sposób wzmacniamy też pozytywny trend rewitalizacji osiedli położonych poza Śródmieściem.

W ramach inwestycji realizowanej przez ADM wyremontowano łącznie 8 budynków. Połowa z nich stoi przy ulicy Jasnej (nr 21, 24, 26 i 28 - zakończone). Kolejne dwa znajdują się przy ul. Wrocławskiej (nr 9 i 11 - zakończone). Dwie kamienice modernizowano na Szwederowie (ul. Bielicka 6 - zakończona i Ugory 18 - trwają tam jeszcze ostatnie prace).

W zakres inwestycji wchodziła przede wszystkim kompleksowa termomodernizacja obiektów połączona z wykonaniem nowych elewacji. Remont objął również przebudowę lokali mieszkalnych, budowę instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, przebudowę instalacji gazowej oraz elektrycznej, a także likwidację dotychczasowych nieekologicznych źródeł ciepła.

Wyremontowano również klatki schodowe oraz wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Zastosowano poza tym rozwiązania ułatwiające korzystanie z budynków osobom z niepełnosprawnościami. W wyremontowanych budynkach powstały mieszkania o nowym bardziej funkcjonalnym układzie. Pakiet tych prac pochłonął ponad 12 mln zł. Obecnie podpisywane są już umowy z najemcami mieszkań.

Wykonane roboty budowlane objęto 5-letnią gwarancją. Zadanie jest dofinansowane ze środków unijnych na inwestycje w infrastrukturę mieszkań socjalnych, wspomaganych i chronionych. Bydgoszcz zdobyła na ten cel ponad 7 milionową dotację.

Ważne liczby:

• Wartość inwestycji  : 12 mln