Zmiany w Programie „Czyste Powietrze”

Od połowy maja weszły w życie zmiany w rządowym programie „Czyste Powietrze”. Program, który ma na celu likwidację kopciuchów w domach jednorodzinnych został uproszczony. Punkt doradczy przy Urzędzie Miasta oferuje porady telefoniczne dla mieszkańców chcących skorzystać z dofinansowania.

Program Czyste powietrze ruszył jesienią 2018 roku. Mogą z niego korzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Rządowe dofinansowanie obejmuje wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe na nowoczesne urządzenia spełniające wyższe normy. Program przewiduje również wsparcie finansowe termomodernizacji budynków: ich ocieplenia, wymiany okien, drzwi wejściowych, bramy garażowej.

Program Czyste Powietrze obsługuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski (papierowe lub elektroniczne) składa się do wojewódzkich oddziałów właściwych ze względu na lokalizację budynku objętego dotacją. Mieszkańcy Bydgoszczy wnioski składają do oddziału znajdującego się w Toruniu.

Kilkanaście miesięcy funkcjonowania Programu pokazało wiele trudności z jakimi musieli borykać się mieszkańcy, a liczba przyznanych dofinansowań nie wpłynęła znacząco na poprawę jakości powietrza na osiedlach domków jednorodzinnych. Utrudnieniem był także fakt, że w Bydgoszczy nie został utworzony punkt terenowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, w którym mieszkańcy Bydgoszczy mogliby składać wnioski.

Chcąc pomóc mieszkańcom Bydgoszczy w uzyskaniu dofinansowania, Miasto utworzyło punkt doradczy w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”, w którym mieszkańcy mogli krok po kroku wypełnić wniosek elektroniczny lub w wersji papierowej. Ze względu na zawieszenie bezpośredniej obsługi mieszkańców, aktualnie Punkt Doradczy funkcjonuje w formie teleporad.

Na podstawie doświadczeń z pierwszego okresu działania Fundusz Ochrony Środowiska zdecydował się na wprowadzenie, od 15 maja br. zmian mających na celu uproszczenie procedur i skrócenie czasu rozpatrywania wniosków. Zmieniono wysokość dotacji i sposób ich przyznawania.

Co się zmieniło w programie Czyste Powietrze?
Wniosek o dotację został uproszczony – zniesiony został obowiązek liczenia dochodów, który uzależniał wielkość dotacji. Dane techniczne, zaświadczenia oraz dokumentacja wysokości dochodów mogą być zbierane w formie oświadczeń. Poniesione koszty można dokumentować nie tylko fakturami VAT, lecz także rachunkami imiennymi. Obowiązujące progi dofinansowania to 20, 32 i 53 tys. zł. Okres procedowania aplikacji został skrócony do 30 dni. Program Czyste Powietrze będzie mógł być łączony z Programem „Mój Prąd”, który oferuje dopłatę do 5 tys. zł na domową fotowoltaikę.

Beneficjenci, którzy już wcześniej wymienili urządzenia grzewcze w swoich domach, mogą liczyć na dodatkowe dotacje do 10 tys. zł, a w przypadku osób uprawnionych do zwiększonego poziomu dofinansowania – do 15 tys. zł na realizację zadań związanych z ociepleniem budynku oraz wymianą stolarki okiennej i drzwiowej.

Program po zmianach uwzględnia również finansowanie przedsięwzięć rozpoczętych i zakończonych. Uwzględniane będą te inwestycje, których realizacja zaczęła się maksymalnie do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Ze względu na stan epidemii koronawirusa, w urzędzie miasta zawieszona została bezpośrednia obsługa mieszkańców. W tym czasie zachęcamy do korzystania z porad telefonicznych:

52 58 58 038
52 58 59 270
52 58 58 079

Punkt doradczy znajduje się w Urzędzie Miasta Bydgoszczy w Wydziale Zintegrowanego Rozwoju, Referat Administracyjno – Finansowy, ul. Grudziądzka 9-15, budynek C, II piętro pokój 201.