Zielona Trasa Uniwersytecka z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska

Dzień Ochrony Środowiska staje się coraz ważniejszym świętem w naszych kalendarzach. Każdego roku, 5 czerwca mamy szczególnie pamiętać o wielkim znaczeniu przyrody w naszym codziennym życiu. Dzień później Święto Zielonych Dachów. Z tych okazji Trasa Uniwersytecka zostanie podświetlona na zielono.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska obchodzony jest od 1972 roku. Święto to ustanowiono podczas Ogólnego Zgromadzenia ONZ w czasie pierwszej światowej konferencji na temat stanu środowiska w Sztokholmie. Od tej pory 5 czerwca  został ustanowiony dniem, w którym mamy szczególnie pamiętać o wielkim znaczeniu przyrody i odpowiedzialności człowieka za jej stan. W tym roku hasłem przewodnim jest „Czas na naturę”. Miasto podejmuje na co dzień działania, które mają poszerzać wiedzę naszych mieszkańców o środowisku naturalnym i praktycznych sposobach na życie, które mają bezpośredni wpływ na nasze otoczenie.

Ponadto, w sobotę 6 czerwca będziemy obchodzić  Światowy Dzień Zielonych Dachów. Dlaczego Bydgoszcz mówi o zielonych dachach?Człowiek od wieków stanowi część przyrody. Coraz częściej jednak dostrzegamy naszą zależność od przyrody i zaczynamy doceniać walory terenów zielonych. Zieleń staje się elementem składowym miasta i ważnym narzędziem łagodzenia i adaptacji miast do zmian klimatu. Niewystarczającą liczbę miejskich terenów zieleni mogą rekompensować właśnie zielone dachy.

W Bydgoszczy jest kilka przykładów takiej infrastruktury: Przystań Bydgoszcz na Wyspie Młyńskiej,  Szpital Uniwersytecki  im A. Jurasza, czy też Szkoła Podstawowa nr 31 przy  ul. Karłowicza. Na terenie Bydgoszczy jest około 8000 m2 zielonych dachów.
Poza tym Bydgoszcz od października 2018 roku bierze udział w międzynarodowym projekcie GRAD - „Zielone dachy jako narzędzie adaptacji do zmian klimatu dla obszarów miejskich - niemieckie inspiracje dla Polski”. Jego celem jest promowanie zielonych dachów i żyjących ścian jako narzędzia adaptacji do zmian klimatu dla obszarów miejskich, w tym zainicjowania w polskich miastach opracowania wzorcowych Planów rozwoju zielonych dachów.

Jakie zalety mają zielone dachy i dlaczego warto je zakładać nie tylko na nowych budynkach?
1.    chłoną i oczyszczają wodę deszczową
2.    oczyszczają powietrze
3.    obniżają temperaturę otoczenia
4.    zwiększają efektywność działania paneli słonecznych
5.    zmniejszają poziom hałasu w otoczeniu, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku
6.    przedłużają trwałość dachu
7.    zwiększają bioróżnorodność
8.    poprawiają samopoczucie, redukują stres

W dniach 5-6 czerwca z okazji świętowania Trasa Uniwersytecka zostanie podświetlona na zielono.