Zielona przestrzeń do edukacji i odpoczynku

W Bydgoszczy powstaną dwa kolejne ogrody społeczne. Zachęcają one mieszkańców do dbania o przyrodę i rekreacji wśród zieleni.

W ubiegłym roku przy bydgoskich szkołach powstały 4 ogrody społeczne. Kosztowały blisko 30 tysięcy złotych. Obecnie trwa przetarg na wybór firm, które dostarczą rośliny i niezbędny materiał do dwóch kolejnych ogrodów. Nasadzenia zakończą się w październiku. Przedsięwzięcia są realizowane dzięki pozyskaniu przez miasto dodatkowego dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Na Wilczaku ogród powstanie przy istniejących kortach tenisowych TKKF „Świt”. Będzie miał charakter wąskiego klina otaczającego tereny sportowe. Wstępnie zaplanowano zasadzenie w nim blisko 500 roślin. Większość z nich stanowić mają byliny i krzewy. Projekt nasadzeń uwzględnia takie gatunki jak tawuła, winobluszcz, żurawka. Dosadzone zostaną też pojedyncze drzewa m.in. jesion i jabłoń, a także dwie kaliny.

Efektownie zagospodarowany zostanie też skwer  pomiędzy budynkami Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 przy ul. Św. Trójcy. Pojawią się przy nim starannie zaprojektowane rabaty oraz dosadzone zostaną krzewy liściaste i iglaste oraz 7 kasztanowców czerwonych. Wśród krzewów dominować mają trzmieliny i irgi. Nie zabraknie też kwitnących róż i hortensji. Kompozycje uzupełnią ozdobne trawy i zawciąg pospolity. Oba projekty nasadzeń przygotowali studenci z Koła Naukowego  Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

Warto podkreślić, że opracowane koncepcje umożliwiają sukcesywne doposażenie ogrodów oraz nasadzenia kolejnych roślin.  Jak zaznaczają projektanci nowych zieleńców, pełny efekt prac będzie można podziwiać przede wszystkim na wiosnę, gdy wiele roślin zacznie się rozrastać i kwitnąć. Za opiekę i rozwój stworzonych ogrodów odpowiadają lokalne społeczności.