logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

W trosce o zmiany klimatu




Miasto Bydgoszcz znajduje się wśród 44 polskich miast, które we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”.


Celem projektu jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu. Wczoraj (2 marca) oficjalnie zainaugurowano projekt. Samorządy wspólnie z mieszkańcami i ekspertami w dziedzinie przystosowania się do zmian klimatu stworzą Miejskie Plany Adaptacji. Czas realizacji projektu to 2 lata. Prezydent Miasta Bydgoszczy powołał w tym celu tzw. zespół miejski w skład którego wchodzą specjaliści z zakresu planowania przestrzennego, zarządzania kryzysowego, ochrony środowiska, zarządzania gospodarką wodną i infrastrukturą miast.

Projekt jest realizowany przez wiodące podmioty działające w sektorze ochrony środowiska. Konsorcjum składa się z: Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz firmy konsultingowo- inżynierskiej Arcadis. W ramach prac nad projektem eksperci konsorcjum przeprowadzą liczne analizy i opracowania, ale cały proces przygotowania miejskich planów adaptacji będzie realizowany we współpracy z władzami miast oraz przy aktywnej partycypacji społecznej i zaangażowaniu mieszkańców. Wdrożenie działań zaplanowanych w MPA przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców. W ramach projektu zaplanowano szeroką kampanię informacyjno-edukacyjną, która będzie służyć podnoszeniu świadomości mieszkańców w zakresie zmian klimatu i adaptacji do ich skutków. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków budżetu państwa.

Warto wiedzieć:
Wysoki poziom urbanizacji oznacza, że zmiany klimatu będą miały wpływ na dynamikę rozwoju miast i na kondycję ekonomiczną całych państw, jak również na jakość życia ich mieszkańców. W miastach wojewódzkich, które należą do grupy miast powyżej 100 tys. mieszkańców jest generowana ponad połowa polskiego PKB. Projekt stanowi pierwszy krok na drodze do adaptacji terenów miejskich do zmian klimatu, przykład dla innych obszarów i punkt odniesienia dla dalszych prac w zakresie adaptacji w Polsce.