Trwają kontrole domowych palenisk

Straż Miejska w Bydgoszczy od początku sezonu grzewczego na bieżąco przeprowadza kontrole pieców i spalanych w nich odpadów. W październiku br. strażnicy przeprowadzili ponad 200 kontroli i wystawili 52 mandaty. Jeśli twój sąsiad spala w piecu śmieci – zadzwoń pod darmowy numer 986.

Rozpoczęcie sezonu grzewczego spowodowało wzmożone działania bydgoskich strażników miejskich, którzy dokonują kontroli palenisk domowych. W październiku br. przeprowadzili oni łącznie 219 takich kontroli, podczas których ujawnili 52 przypadki spalania odpadów. Sprawcy tych wykroczeń zostali ukarani 52 mandatami na łączną kwotę 5 900 zł.

Kontrole prowadzone były także pod kątem przepisów tzw. uchwały antysmogowej. W tym zakresie stwierdzone zostały 23 nieprawidłowości. Dotyczyły one głównie braku dokumentacji technicznej pieca oraz braku świadectwa jakości paliw stałych, a także spalania drewna o wilgotności przekraczającej 20%. W październiku br. za naruszenie przepisów tzw. uchwały antysmogowej strażnicy udzielili 18 pouczeń oraz nałożyli 5 mandatów na łączną kwotę 500 zł.

Kontrole kontynuowane są na bieżąco.

Eksperci pomogą i doradzą

Od 11 października br. na terenie Bydgoszczy działają 2 punkty konsultacyjno-doradcze w ramach projektu „Czy wiesz czym oddychasz – kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz czystszego powietrza LIFEMAPPINGAIR/PL”. W punktach doradczo - konsultacyjnych na mieszkańców czekają eksperci ekologiczni, którzy zapewnią bezpłatną pomoc w pozyskaniu informacji o dotacjach na wymianę ogrzewania, o tym,  jak można łączyć różne źródła dofinansowania (dotację miejską i wsparcie z rządowego programu Czyste Powietrze), jak otrzymać dofinansowanie na termomodernizację i odnawialne źródła energii oraz o korzyściach ekonomicznych, społecznych i środowiskowych wynikających z wymiany ogrzewania, z poprawy efektywności energetycznej budynków i zastosowania mikroinstalacji fotowoltaicznych. Będzie też można uzyskać informacje o obowiązującej w naszym województwie uchwale antysmogowej (więcej o uchwale tutaj: www.bydgoszcz.pl/rozwoj-i-srodowisko/powietrze/uchwala-antysmogowa/).

Punkty zlokalizowane są w Śródmieściu - w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5, oraz na Miedzyniu, w Zespole Szkół nr 8 (ul. Pijarów 4).

Kolejne 2 punkty zostaną uruchomione z początkiem 2022 roku w Fordonie i na Osowej Górze.
Dla osób, które nie będą mogły skorzystać z punktów stacjonarnych, przewidziane są konsultacje mobilne. Wizytę we własnym domu można zarezerwować dzwoniąc pod numer 509 326 793.

Projekt realizowany jest przez Uniwersytet Wrocławski, we współpracy z Miastem Bydgoszcz i Politechniką Wrocławską i finansowany w ramach  instrumentu finansowanego UE LIFE oraz dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Działanie realizowane jest na zlecenie Miasta Bydgoszczy przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju z Torunia oraz Bydgoski Alarm Smogowy i Fundacją EkoRozwoju z Wrocławia. Więcej informacji na www.czystabydgoszcz.pl oraz mappingair.meteo.uni.wroc.pl

Punkty konsultacyjno-doradcze:
• Miedzyń - ZS nr 8, ul. Pijarów 4, sala 114, we wtorki i czwartki w godz. 16.00 - 19:30, tel. 509 326 793;
• Śródmieście - Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, ul. Gdańska 5, w poniedziałki i środy w godz. 16:00 - 19:30, tel. 698 721 580

Czym jest uchwała antysmogowa?

Przypominamy, że uchwałą z dnia 30 sierpnia 2021r. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego wprowadził zmiany w „uchwale antysmogowej”. Od 1 stycznia 2022r. w Bydgoszczy i innych największych miastach województwa oraz w uzdrowiskach nie będzie można eksploatować instalacji na paliwa stałe, jeżeli dostępna jest sieć ciepłownicza lub gazowa (zakaz nie dotyczy instalacji, których użytkowanie rozpoczęło się przed tym terminem).

W praktyce oznacza to, że osoby budujące domy lub wymieniające źródło ciepła, nie będą miały możliwości ogrzewania domu węglem. Alternatywą, oprócz sieci gazowej czy ciepłowniczej, mogą być również inne źródła niskoemisyjne lub bezemisyjne, takie jak: kolektory, pompy ciepła czy instalacje na olej lub energię elektryczną.

Powyższy zapis stanowi zmianę w przyjętej dnia 24 czerwca 2019r. „uchwale antysmogowej”, zgodnie z którą od dnia 1 września 2019r. w całym województwie obowiązuje całkowity zakaz spalania:
•  węgla brunatnego i paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
•  mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
•  paliw w postaci sypkiej, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu mniej niż 3 mm wynosi więcej niż 15%,
•  biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.

W trakcie kontroli użytkownik zobowiązany jest okazać świadectwo jakości paliwa wydane przez sprzedawcę/dostawcę opału. Wszyscy posiadacze kotłów grzewczych pozaklasowych oraz ogrzewaczy pomieszczeń tj. kominki i piece kaflowe muszą zlikwidować te urządzenia do końca 2023r. Mieszkańcy, którzy korzystają z kotłów grzewczych spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń na poziomie klasy 3 lub 4 muszą pozbyć się kotłów do 2027r. W praktyce oznacza to, że właściciele nieekologicznych pieców i kotłów muszą w najbliższym czasie zmienić sposób ogrzewania. Eksploatowane obecnie urządzenia grzewcze na opał stały spełniające wymagania V klasy bądź ekoprojektu należy zlikwidować do 31 grudnia 2029r.
W trakcie kontroli użytkownik zobowiązany jest okazać dokumentację techniczną kotła lub odpowiednią instrukcję dla instalatorów i użytkowników. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat do 500 zł (Straż Miejska) lub grzywna 5 000 zł (sąd).