Świętujemy tydzień zrównoważonego transportu

W najbliższy weekend (18 – 19 września) świętujemy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Zapraszamy na szereg wydarzeń: konkursów, gier, wystaw i innych atrakcji promujących transport publiczny, rowerowy i pieszy. To również okazja, by lepiej poznać inwestycje wzmacniające zrównoważoną mobilność i historię komunikacji w Bydgoszczy.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa, która ma zachęcać mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla środowiska i zdrowia przyzwyczajeń związanych z podróżowaniem. Chodzi o świadomy wybór  najbardziej ekologicznych środków transportu. Warto również w trosce o własną kondycję pokonywać krótsze dystanse pieszo lub rowerem. Jeśli musimy korzystać z własnego samochodu warto pomyśleć o współpasażerach.

- W Bydgoszczy postawiliśmy na zrównoważony transport – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. -Wszystkie największe inwestycje wybraliśmy pod kątem wzmocnienia komunikacji publicznej: tramwaj do Fordonu, do dworca kolejowego, wzdłuż Kujawskiej, budowa nowych mostów przez Brdę czy rozbudowa ul. Grunwaldzkiej połączona z buspasami. Obok tych dużych zadań inwestujemy w drogi rowerowe. Planujemy sieć, która ma nas jak najlepiej połączyć z gminami Metropolii Bydgoszcz. Rozpoczęliśmy też modernizację wielu chodników w oparciu o standardy uwzględniając nie tylko potrzeby osób z niepełnosprawnościami, ale również wygodę pieszych oraz estetykę miejskiej przestrzeni. Takich  inwestycji przez wiele lat brakowało w mieście. Cieszę się, że w ostatniej dekadzie dynamicznie nadrabiamy te zaległości i dołączyliśmy do miast, które stają się przyjazne dla wszystkich uczestników ruchu.

Większość wydarzeń związanych z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu odbędzie się w najbliższy weekend. W sobotę (18 września) warto wybrać się w okolice ul. Mostowej, gdzie planowane są koncerty, gry, wystawy w zabytkowych autobusach, akcja znakowania rowerów i wiele innych atrakcji. W niedzielę odbędzie się rajd rowerowy inaugurujący zakończenie budowy ważnej drogi rowerowej na terenie Metropolii Bydgoszcz z Nakła nad Notecią do Łochowic. Pasjonaci komunikacji publicznej będą mogli natomiast zwiedzić zajezdnię autobusową przy ul. Inowrocławskiej.

Bydgoszcz włącza się w obchody ETZT po raz 15. Tegoroczne obchody są objęte Honorowym Patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

Co, gdzie, kiedy?

• 18 września (sobota) – godz. 12:00 – 18:00 – Most Staromiejski / Plac Teatralny

• Rowery cargo – BCI
    • Mobilny Serwis Rowerowy
    • Znakowanie rowerów – Komenda Miejska Policji – od 14:00 do 18:00
    • Rower treningowy + okulary VR – 5 tras po terenie metropolii
    • Blender Bike – rower do robienia koktajli z owoców
    • Gra miejska z aplikacją Aktywne Miasta – za zdobycie odznaki będziemy rozdawać wrzosy (100 szt.)
    • Koncert Orkiestry na Dużym Rowerze (Big Bike Orchestra) – godz. 14:00 na Moście Staromiejskim - uczestnicy programu MAM TALENT
    • Autobus zabytkowy IKARUS – w środku wystawa historii bydgoskich autobusów
    • Autobus zabytkowy VOLVO albo MERCEDES – w środku wystawa 40 – lecie bydgoskiego marca BYDGOSZCZ’81
    • Wystawa historii bydgoskich tramwajów

• 19 września (niedziela)

• Rajd z okazji otwarcia ścieżki rowerowej Bydgoszcz - Nakło nad Notecią – zapisy zamknięte

• Wyjazd grupy rowerzystów z Bydgoszczy o godz. 11:00 i z Nakła nad Notecią o godz. 11:30
      • Miejsce docelowe rajdu – boisko w Gorzeniu

•  Zwiedzanie zajezdni autobusowej przy ul. Inowrocławskiej – Miejskie Zakłady Komunikacyjne w Bydgoszczy – zbiórka chętnych o danych godzinach w okolicach bramy wjazdowej do zajezdni od strony sklepu LIDL

• pierwsza grupa (do 100 osób) – godz. 12:00
      • druga grupa (do 100 osób) – godz. 13:30

Partnerzy wydarzenia

• Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy: mini-wystawa "Katalog dobrych praktyk w projektowaniu przestrzeni pieszej", spotkanie z autorką albumu z pocztówkami "Pozdrowienia z bydgoskiego Śródmieścia" (o godzinie 13.00, w sobotę)
  • Stowarzyszenie MODrzew - Monitoring Obywatelski Drzew: dlaczego drzewa w mieście są takie ważne, możliwość wzięcia udziału w konkursie Bydgoskie Drzewo Roku
  • Stowarzyszenie Bydgoski Alarm Smogowy: eko-doradcy w sprawach wymiany pieców
  • Pracownia Zrównoważonego Rozwoju: zgłaszanie propozycji Zielonych Interwencji w ramach projektu "Bez lipy!"
  • Fundacja Immo: Jak sadzić drzewa w przestrzeniach miejskich - 100 sadzonek jabłoni dla mieszkańców
  • Wyższa Szkoła Gospodarki: projekt "Uczelnia społecznie zaangażowana", ekologiczne nauczanie, punkt informacyjny "Europe Direct"
  • Sklep Pegaz – stanowiska z grami planszowymi dla mieszkańców
  • Bydgoska Masa Krytyczna - Miasteczko Ruchu Drogowego dla dzieci – Plac Teatralny
  • Stowarzyszenie na Rzecz Transportu Publicznego w Bydgoszczy
  • Miejskie Zakłady Komunikacyjne w Bydgoszczy Sp. z o.o.

Mostowa nie dla samochodów

Ze względu na organizację wydarzeń związanych z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu zmieni się organizacja ruchu w rejonie ul. Mostowej. Od piątku od godz. 20.00 do soboty do godz. 20.00 zostanie zniesiona możliwość parkowania  na placu Teatralnym. Natomiast w sobotę od godz. 8.00 do godz. 20.00 nie będzie przejazdu ul. Mostową i Placem Teatralnym. Przejazd ul. Grodzką od strony ul. Malczewskiego w tym dniu będzie jedynie możliwy w kierunku ul. Podwale, zaś ul. Podwale jedynie w kierunku ul. Przy Zamczysku. Ulica Grodzka na odcinku od ul. Przy Zamczysku do ul. Podwale stanie się czasowo ulicą ślepą bez możliwości dalszego przejazdu w kierunku ul. Focha.