Rynek Kwiatowy w romantycznej odsłonie

Podświetlane po zmroku Spichrza nad Brdą, a na nich kłódki symbolizujące miłość – instalacja, która zwyciężyła w konkursie stanie na skwerze przy Moście Bernardyńskim. Zlecamy prace związane z zagospodarowaniem Rynku Kwiatowego nad Brdą.

Głównym punktem odmienionego rynku będzie oczywiście 6-metrowa instalacja artystyczna, na której pojawią się kłódki zakochanych, które zostały zdemontowane z mostku Jana Kiepury przy Operze Nova. Po oddaniu inwestycji w ręce mieszkańców instalacja wzbogaci się o nowe symbole miłości. Została zaprojektowana tak, by bydgoszczanie i turyści mogli zawiesić kolejne kłódki. W ramach zadania przewidziano także zagospodarowanie terenu o powierzchni 2,5 tys. metrów kwadratowych tuż nad Brdą.

Przewiduje się stworzenie nowych, przyjaznych dla środowiska ścieżek pieszo-rowerowych o nawierzchni mineralnej. Ścieżki zostaną wykończone trwałym granitem.

W ramach zadania uporządkowana zostanie też zieleń. Charakterystycznym miejscem będzie wierzba energetyczna, usytuowana w centralnej części Rynku Kwiatowego. Drzewo to nadaje się do tworzenia, rozmaitych form małej architektury np. pergoli lub altan. Pojawią się także barwnie kwitnące hortensje, róże, kaliny i różaneczniki. Aby zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju – od wykonawcy wymagana jest roczna pielęgnacja roślin. Pojawią się także nowe elementy małej architektury. Całość zostanie wkomponowana w istniejącą w tym miejscu roślinność.

Właśnie ogłosiliśmy przetarg na to zadanie. Wykonawca będzie miał pół roku na wykonanie instalacji, posadzenie nowej zieleni oraz budowę ścieżek. To oznacza, że w drugiej połowie 2021 roku powinniśmy cieszyć się z nowego romantycznego zakątka na mapie Bydgoszczy.

Warto wiedzieć
Projekt  instalacji opracowano w oparciu o koncepcję, która została wykonana na etapie konkursu. Praca Justyny Wójcik i Pawła Przybyły pt. „Kadr na miłość” zdobyła największą liczbę głosów internatów i zostanie zrealizowana w przestrzeni naszego miasta.
Trzon konstrukcji stanowi kontur Spichrza nad Brdą, w podstawowej formie zostały usytuowane dwa geometryczne kształty serc, które tworzą miejsca kadrowania. Aby stworzyć miejsca do wieszania kłódek zostały dodane elementy poprzeczne, które usztywniają konstrukcję i są miejscem na nowe kłódki oraz na te, które zostały zdemontowane z wcześniejszej lokalizacji (mostek Jana Kiepury) przy Operze).