Rozbudowa ul. Kujawskiej. W trosce o środowisko. Raport nr 4

Wkrótce zaczną się prace przygotowawcze przy rozbudowie ul. Kujawskiej. W ramach tej inwestycji drogowcy będą prowadzić szereg działań minimalizujących wpływ ważnej inwestycji na środowisko. Wśród nich są zastępcze nasadzenia kilkuset drzew i krzewów.

W najbliższych dniach rozpocznie się usuwanie drzew i krzewów, które kolidują z najważniejsza inwestycją realizowaną w centrum miasta. Większość z nich rośnie po wschodniej stronie ul. Kujawskiej i Bernardyńskiej, w miejscu przebiegu nowej jezdni i torowiska. Te prace kosztujące ponad 100 tysięcy złotych zakończą się jeszcze w tym roku i pozwolą wykonawcy robót budowlanych ( trwa przetarg zmierzający do jego wyboru) sprawnie rozpocząć roboty ziemne.

Zgodnie z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji drogowcy prowadząc inwestycję podejmą szereg działań minimalizujących jej wpływ na środowisko. Jednym z ważniejszych postanowień jest szereg nasadzeń zastępczych. Łącznie dosadzonych zostanie 658 drzew i 528 krzewów, z czego zdecydowana większość sadzona ma być przy rozbudowanych ulicach. W rejonie ul. Bernardyńskiej pojawi się 50 klonów, platanów i kasztanowców. Na Kujawskiej pomiędzy rondami Bernardyńskim i Kujawskim posadzonych zostanie co najmniej 100 klonów, lip, czermech i wiśni. Kolejne 100 drzew tych gatunków trafi na odcinek od ronda Kujawskiego do M. Konopnickiej. Z kolei 80 platanów, klonów i śliw ozdobi ul. Wojska Polskiego na początkowym odcinku.

Decyzja środowiskowa oznacza też wiele  innych korzystnych rozwiązań z punktu widzenia mieszkańców i środowiska. Prace będą mogły się toczyć wyłącznie od godziny 6 do 22. Materiały takie jak kruszywa lub piasek będą o odpowiedniej wilgotności, aby nie pyliły. Zastosowane zostaną ciche nawierzchnie drogowe i torowe zmniejszające hałas. Na ostrych łukach torowisko ma być wyposażone w smarownice. Plac budowy szczególnie od strony terenów zielonych ma być zabezpieczony przed wejściem małych zwierząt. Zabezpieczane będą budynki przeznaczone do wyburzenia, by nie zimowały w nich nietoperze. W rejonie inwestycji montowane mają być tez budki dla ptaków. Oceniony zostanie też stan techniczny budynków  sąsiadujących z inwestycją jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Rozbudowa ul. Kujawskiej będzie miała największy wpływ na poruszanie się po centrum Bydgoszczy. Pasażerowie zyskają nową trasę tramwajową łącząca Zbożowy Rynek ze Wzgórzem Wolności oraz buspas prowadzący w kierunku Zbożowego Rynku. Wszystkie przystanki będą wyposażone w systemy informacji pasażerskiej. Częścią inwestycji jest zakup 15 nowoczesnych tramwajów. Przetarg na ich dostarczenie wygrała bydgoska PESA. W ramach zadania powstaną też nowe parkingi. Więcej informacji na ten temat znajduje się w "Raporcie nr 3. Gdzie zaparkujemy?"

Inwestycja w liczbach:

• Szacowana w wartość zadania z zakupem taboru – 277 mln zł
  • Liczba nowych tramwajów – 15 szt.
  • Liczba pasów ruchu – 5 (2 w górę, 3 w dół w tym buspas)
  • Długość rozbudowywanych odcinków dróg – około 2 km
  • Liczba dosadzanych drzew - 658