Rowery elektryczne na ulicach Bydgoszczy

Są ekologiczne, szybko się ładują i stanowią doskonałą alternatywę nie tylko dla tradycyjnych rowerów, ale też dla samochodów. Pierwsze rowery elektryczne już wkrótce pojawią się na ulicach miasta. Korzystać z nich będą m. in. uczniowie bydgoskich szkół. Dziś (7 września) odbyły się pierwsze testy jednośladów podczas seminarium o ochronie powietrza.

Bydgoszcz kupiła na razie dwa takie rowery – zakup pojazdów był możliwy dzięki udziale miasta w międzynarodowym projekcie pn. "CitiEnGov" (program Interreg Central Europe 2014-2020). Wykorzystanie pojazdów może przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz poprawy jakości powietrza w mieście.

Dziś podczas seminarium „Ochrona powietrza i ograniczenie niskiej emisji na przykładzie województwa kujawsko-pomorskiego” w Centrum Demonstracyjnym Odnawialnych Źródeł Energii przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2 odbyło się testowanie pojazdów.

Rower elektryczny jest nowoczesną alternatywą dla roweru tradycyjnego, ale też dla samochodów W odróżnieniu od klasycznych jednośladów, wspomaga jazdę przy pomocy silnika elektrycznego o mocy 250W oraz akumulatora litowo-jonowego o pojemności 13Ah. Mimo wysokiej pojemności baterii, czas jej ładowania wynosi zaledwie 4 do 6 godzin, co pozwala na przejechanie nawet do 110 km. Odpowiada to redukcji CO2 do otoczenia nawet do 20kg. Pokonanie 100km na rowerze elektrycznym, naładowanym w warunkach domowych, wynosi zaledwie 2,5zł. Rower osiąga prędkość do 25km/h, dzięki czemu może być wykorzystywany m.in. na dojazd do pracy, który teraz jest możliwy bez zbędnego wysiłku.

Rowery będą wykorzystywane zarówno w ramach projektu CitiEnGov ,jak i innych przedsięwzięć realizowanych przez Zespół Zarządzania Energią – w trakcie wydarzeń promujących ochronę powietrza, odnawialne źródła energii oraz elektromobilność.

Rowery elektryczne mogą w szczególności ułatwić pracę m.in inspektorom Biura Zarządzania Odpadami Komunalnymi, którzy będą mogli przesiąść się na jednoślady tak, aby bez przeszkód przemieszczać się po wąskich uliczkach w centrum miasta.

Ponadto e-rowery będą wykorzystywane przy akcjach pilotażowych wśród uczniów i nauczycieli bydgoskich szkół. Po zakończeniu czasu trwania projektu zostaną przekazane do dyspozycji Straży Miejskiej w Bydgoszczy.

Międzynarodowy projekt "CitiEnGov" realizowany w ramach programu Interreg Central Europe 2014-2020. Projekt trwa od czerwca 2016r. do końca maja 2019r. W ramach tego projektu dla Bydgoszczy przewidziano budżet w wysokości 274 500 euro na zadania w zakresie strategii niskoemisyjnych.