Razem oszczędzamy miliony

Bydgoszcz, komunalne spółki, szpitale, część gmin tworzących Metropolię Bydgoszcz, a także inne samorządy wchodzące w skład Bydgoskiej Grupy Zakupowej zdecydowały się na kolejny wspólny zakup gazu ziemnego. To efekt bardzo korzystnych rozstrzygnięć podczas wcześniejszych grupowych zakupów energii.

Bydgoską Grupę Zakupową tworzy obecnie 30 podmiotów. Oprócz Bydgoszczy (lidera) w jej skład wchodzą w jej skład wchodzą także powiat bydgoski, gminy z województwa kujawsko-pomorskiego (m.in. jednostki tworzące Metropolię Bydgoszcz), komunalne spółki, szpitale, uczelnie, miejskie jednostki i  kluby sportowe.  Na wspólny zakup paliwa gazowego na 2018 rok  zdecydowało się łącznie 20 podmiotów (nie wszystkie jednostki tworzące grupę zakupową kontraktują gaz ziemny).  Oprócz Bydgoszczy i komunalnych spółek zamówienie składają gminy Barcin, Białe Błota, Brześć Kujawski, Kcynia, Solec Kujawski, Nakło nad Notecią, Osielsko, Pakość, Sicienko, Strzelno, Szubin, Szpital Uniwersytecki nr 1, Szpital Uniwersytecki nr 2, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski. W przyszłym roku wspólnie zakupimy  gaz o mocy 89.330.939 kWh (kilowatogodzin), który będzie odbierany w 260 obiektach.

Wcześniej bardzo korzystne ceny udało się uzyskać podczas zakupów energii elektrycznej. W odniesieniu do cen taryfowych oszczędności wyniosły 19 mln złotych. Oznacza to, że za prąd płacimy o 1/3 mniej. Z kolei w ubiegłorocznym przetargu na zakup gazu zaoszczędziliśmy z naszymi partnerami 3 mln zł.

- Racjonalne wydatki to jeden z fundamentów stabilnej sytuacji finansowej miasta – podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. – Z roku na roku budujemy większą nadwyżkę operacyjną. Dzięki tak odpowiedzialnemu podejściu do zakupu niezbędnej energii możemy  przeznaczać z  więcej środków na inwestycje. Bardzo dużą satysfakcję sprawia mi też fakt, że możemy współpracować z innymi samorządami i instytucjami. Potrafimy coraz skuteczniej dbać  o interes mieszkańców Bydgoszczy i całej  metropolii.

Warto dodać, że to tylko jedno z działań podejmowanych z inicjatywy miasta, które przynoszą coraz większe oszczędności. W 2015 roku przeprowadzono wymianę 7300 opraw oświetleniowych lamp ulicznych. Od ubiegłego roku  realizujemy pakiet remontów polegających na termomodernizacji obiektów publicznych. Łącznie prace zaplanowano w 27 budynkach, przede wszystkim szkołach i przedszkolach. Celem jest obniżenie  rachunków za energię oraz edukacja w zakresie ochrony powietrza. Na te działania pozyskaliśmy już  środki unijne (ZIT).

Złożyliśmy też wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych  o mocy 150kW, które będą zainstalowane na 12 obiektach szkolnych oraz budynku Urzędu Miasta na ul. Grudziądzkiej. Roczny przychód powinien wynieść z produkcji energii 75 tysięcy  złotych. Dwie pompy ciepła o mocy 70 kW oraz instalacja fotowoltaiczna o mocy 20 kW ma być  zainstalowana w Schronisku dla zwierząt na Osowej Górze. Powinny one przynieść oszczędności w postaci 50 tysięcy zł rocznie na kosztach ogrzewania nowego i starego obiektu. W przypadku obu zadań czekamy na rozstrzygnięcie konkursów na dofinansowanie.

Razem tworzymy Bydgoską Grupę Zakupową:

• Energia elektryczna:
  1. Miasto Bydgoszcz
  2. Gmina Barcin
  3. Gmina Białe Błota
  4. Administracja Domów Miejskich "ADM" Sp. z o.o.
  5. Akademia Muzyczna imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
  6. Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
  7. Bydgoski Klub Sportowy "Chemik" w Bydgoszczy
  8. Leśny Park Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek" Sp. z o.o.
  9. Tramwaj Fordon Sp. z o.o.
  10. Powiat Bydgoski
  11. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  12. Miasto Bydgoszcz - Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy
  13. Gmina Dąbrowa Chełmińska
  14. Gmina Dobrcz
  15. Gmina Kcynia
  16. Gmina Koronowo
  17. Gmina Solec Kujawski
  18. Zakład Wodociągów i Usług Komunalnych Sp. z o.o.
  19. Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy 'Zawisza'
  20. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Dr Emila Warmińskiego - SPZOZ
  • Gaz:
  1. Miasto Bydgoszcz
  2. Gmina Barcin
  3. Gmina Białe Błota
  4. Gmina Brześć Kujawski
  5. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Dr. Emila Warmińskiego SPZOZ w Bydgoszczy
  6. Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Dr. Jana Biziela w Bydgoszczy
  7. Administracja Domów Miejskich "ADM" Sp. z o.o. w Bydgoszczy
  8. Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
  9. Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Spółka z o.o. w Bydgoszczy
  10. Gmina Kcynia
  11. Gmina Nakło nad Notecią
  12. Gmina Osielsko
  13. Gmina Pakość
  14. Gmina Sicienko
  15. Gmina Solec Kujawski
  16. Gmina Strzelno
  17. Gmina Szubin
  18. Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy
  19. Bydgoski Park Przemysłowo Technologiczny Sp. z o.o.
  20. Szpital Uniwersytecki nr 1 im. Dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy