Przedszkole na Leśnym z zieloną energią

Wybieramy wykonawcę kolejnej inwestycji realizowanej w oparciu o Bydgoski Program Termomodernizacji „Ekoszkoła i ekoprzedszkole”. Przedszkole przy ul. Bukowej ma być estetycznym i przyjaznym miejscem, gdzie najmłodsi bydgoszczanie poprzez zabawę zaczną zdobywać wiedzę o świecie. Na dachu zamontujemy panele fotowoltaiczne.

Budynek Przedszkola nr 16 mieści się przy ul. Bukowej 3. To dwukondygnacyjny obiekt, który w całości  jest podpiwniczony. Przedszkole powstało w 1954 roku i niezmiennie funkcjonuje  jako publiczna placówka oświatowo-wychowawcza. Wewnątrz znajduje się m.in. 5 sal zabaw. Wszystkie są przestronne, funkcjonalne, słoneczne, kolorowe, zapewniające dzieciom bezpieczne i higieniczne warunki. Obok budynku roztacza się duży plac zabaw obsadzony w różnorodne gatunki drzew i krzewów, wyposażany w zestawy sportowego sprzętu ekologicznego.

Nowa inwestycja polegać będzie na gruntownej termomodernizacji oraz przebudowie budynku i infrastruktury, mając na celu dostosowanie go do obowiązujących przepisów z zakresu efektywności energetycznej oraz bezpieczeństwa pożarowego. Zależy nam również na likwidacji barier architektonicznych.

Zaprojektowano między innymi ocieplenie ścian i stropodachu, wymianę stolarki okiennej, starego parkietu na posadzkach, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Wymienione zostaną instalacje elektryczne, zimnej i ciepłej wody, sanitarna, wentylacyjna, elektryczna. Ważnym elementem zadania jest budowa nowego podjazdu dla osób z niepełnosprawnościami oraz nowych chodników wokół obiektu. Wyremontowana zostanie również część pomieszczeń. Poza tym na dachu zainstalowana zostanie instalacja fotowoltaiczna wytwarzająca prąd z energii słonecznej. Elewacja po modernizacji utrzymana będzie w beżowo-brązowej kolorystyce.

Obecnie trwa przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych. Zajmą one po podpisaniu umowy około jednego roku.  W poprzedniej perspektywie unijnej dokonaliśmy kompleksowej termomodernizacji w 28 budynkach oświaty. Na te inwestycje wydaliśmy łącznie ponad 130 mln zł. Dzięki temu oszczędziliśmy 58,6% energii. Skala potrzeb jest ogromna, ale mimo małego wsparcia z poziomu rządu, przygotowujemy się do termomodernizacji kolejnych, 75 budynków. Głównie będą to szkoły i przedszkola.

W tym roku zlecimy prace  budowlane w 6 bydgoskich placówkach oświatowych. W pierwszej kolejności będziemy modernizować te, w których możemy zaoszczędzić najwięcej energii (wg przeprowadzonego audytu energetycznego):

• Przedszkole nr 19 (Grunwaldzka 13);
  • Przedszkole nr 4 (Żółwińska 1);
  • Przedszkole przy SP nr 34 (ul. Opławiec 157);
  • Przedszkole nr 16 (Bukowa 3);
  • Przedszkole nr 22 (Piwnika Ponurego 3);
  • SP nr 22 (Hutnicza 89).