Obieg wody w mieście. Wypełnij ankietę

Jak wykorzystać wodę deszczową w mieście? Jak chronić miasto i mieszkańców przed upałami i suszami? Co zrobić, żeby ponownie wykorzystać wodę? Odpowiedzią między innymi na te pytania i problemy jest projekt City Water Circles CWC – Obieg Wody w Mieście, skupiony na wdrożeniu racjonalnego korzystania z wody w miastach Europy Środkowej. W jego ramach powstaje Strategia gospodarki wodą w obiegu zamkniętym. Każdy może wyrazić swoje zdanie, wypełniając krótką ankietę.

Od kilku dekad w Polsce widoczny jest problem z wodą. Przez lata za mało dbaliśmy o jej zasoby. Jednym z nich jest szybkie odprowadzanie wód z miast, brak systemów jej retencji i stosunkowo duży procent wykorzystywania wody przez przemysł (według statystyk w UE wartość ta wynosi 13%, a w Polsce ponad 70%). Opad jest podstawowym źródłem wody w mieście, oczyszcza powietrze, łagodzi mikroklimat, poprawia warunki życia. Zarządzanie wodami opadowymi jest jednocześnie jednym z podstawowych wyzwań dla większości współczesnych miast, których zabudowa stale się zagęszcza. W konsekwencji mieszkańcy zostają pozbawieni terenów biologicznie czynnych.

W ramach projektu powstaje Strategia gospodarki wodą w obiegu zamkniętym. Strategia będzie dotyczyła trzech obszarów:

• wody deszczowej
• wody szarej
• oczyszczonych ścieków.

Jak wykorzystać wodę deszczową w mieście, jak chronić miasto przed „betonozą”, zabezpieczyć przed upałami, powodziami i suszami? Co zrobić, aby ponownie wykorzystać wodę, oszczędzać, chronić? Co zrobić z wodą, aby mieszkańcom żyło się lepiej? Jesteśmy zainteresowani potrzebami mieszkańców w tym zakresie. Rezultaty konsultacji zostaną włączone do dokumentu jako głos mieszkańców.

Projekt City Water Circles CWC – Obieg Wody w Mieście, który skupiony jest na wdrożeniu racjonalnego korzystania z wody w miastach Europy Środkowej. Finansowanie zapewnia w 85 % Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Central Europe oraz 15% budżet miasta.

Link do ankiety znajduje się tutaj.