Nabrzeża Brdy. Kolejny przetarg ogłoszony. Raport nr 3

Rozpoczynamy projekt związany z rewitalizacją kolejnego odcinka nabrzeży Brdy. Bulwary pomiędzy ul. Krakowską i mostem Kazimierza Wielkiego również staną się przyjaznym miejscem dla pieszych, rowerzystów oraz estetycznym miejscem do odpoczynku. W piątek (3 czerwca) ogłosiliśmy przetarg na to zadanie.

- To jedna z inwestycji wyjątkowo oczekiwanych przez bydgoszczan, wpisująca się w nasz zwrot ku rzece – mówi prezydent Bydgoszczy. - Niestety nasze wcześniejsze plany związane z kolejnymi projektami tego typu musimy odłożyć w czasie ze względu na rządowe cięcia w finansowaniu samorządów. Duże inwestycje są teraz uzależnione od centralnych dotacji. Otrzymaliśmy ją na fragment bulwarów. Kolejne projekty związane z budową otwartych kąpielisk przy rzece oraz rewitalizacją brzegów Kanału Bydgoskiego rząd odrzucił. Bydgoszczanie na ostatnią edycję „Polskiego ładu” wpłacili około 300 mln, a otrzymamy z niego 65 mln. W ten sposób co roku nasze miasto jest pozbawiane środków, które miały być podstawą wielu innych nowych inwestycji.

Co się zmieni?

Przebudowa obejmie odcinek od ulicy Krakowskiej do okolic mostu Kazimierza Wielkiego. Jego łączna długość to 1650 metrów. Całe zamówienie podzielono je na kilka etapów. Zakres prac obejmie miedzy innymi:

• prace agrotechniczne i aranżację terenów zielnych
  • przebudowę nabrzeża,
  • wymianę nawierzchni istniejących ścieżek dla pieszych,
  • budowę asfaltowej drogi rowerowej, a także nowych odcinków ścieżek pieszo-rowerowych zwiększających dostępność bulwaru od strony ul. Jagiellońskiej
  • montaż nowoczesnego oświetlenia,
  • wyposażenie bulwaru w elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne)
  • znakowanie nowych ścieżek.
  • na wybranych odcinkach powstaną miejsca do cumowania łodzi, tarasy widokowe, schody terenowe.

Działamy kompleksowo

Inwestycja realizowana będzie w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Ten sam wykonawca w pierwszej kolejności opracuje projekt, zdobędzie niezbędne pozwolenia, a następnie z marszu zacznie prace budowlane. Przy wyborze wykonawcy kierować będziemy się oprócz ceny długością gwarancji.  Realizacja całego przedsięwzięcia po podpisaniu umowy zajmie około 30 miesięcy. Przy inwestycji wykorzystamy przyznane dofinansowanie ze środków centralnych.
Do zamówienia włączyliśmy również rewitalizację Wyspy św. Barbary. Więcej informacji o zakresie planowanych prac w tym miejscu znajduje się TUTAJ

Wcześniej zleciliśmy przebudowę odcinka pomiędzy mostem Bernardyńskim oraz ulicą Uroczą. Te prace finansujemy w oparciu o fundusze europejskie. 27 maja wykonawca przejął plac budowy i przygotowuje się do rozpoczęcia prac budowlanych. Więcej o ich zakresie znajduje się w „Raporcie nr 2”.

W trakcie budowy nowych mostów Kazimierza Wielkiego (łączących ulicę Fordońską i Toruńską) wybudowane zostaną również drogi rowerowe i chodniki łączące je bulwarami.

To już się udało

Jednym z elementów rewitalizacji Bydgoskiego Węzła Wodnego w latach 2012-14 była  rewitalizacja bulwarów pomiędzy ulicą Unii Lubelskiej i Rybim Rynkiem polegającą na przebudowie i budowie umocnień nabrzeży, przebudowie oświetlenia, przebudowie ścieżek rowerowych i pieszych, budowie obiektów małej architektury, przebudowie układu komunikacyjnego i budowie przystanków tramwaju wodnego. Bulwary, dzięki specjalnym rampom, stały się dostępne dla osób niepełnosprawnych. Pomiędzy ul. Unii Lubelskiej a mostem Królowej Jadwigi powstał skatepark. Na tym odcinku zlokalizowano  nowy przystanek tramwaju wodnego "Astoria",  pomost i nowy slip dla kajakarzy klubu sportowego. Pomiędzy mostami Królowej Jadwigi i Solidarności powstały nowe fontanny oraz duży plac zabaw. Poza tym wyeksponowana została w rejonie ul. Marcinkowskiego zabytkowa śluza "workowa", która funkcjonowała do pierwszych lat XX wieku. Na Starym Mieście powstały schody łączące ul. Stary Port z istniejącym bulwarem przy Operze Nova. Powstały też dwa inne przystanki tramwaju wodnego przy Rybim Rynku oraz dworcu PKS. Liniowa długość odcinka zrewitalizowanego brzegu to około 1,6 km a koszt prac wyniósł wówczas 25,5 mln zł. Jednocześnie trwały prace, które nadawały tej inwestycji bardziej kompleksowego charakteru: restylizacja mostów na Starym Mieście (koszt 10 mln zł),  czy remonty obiektów hydrotechnicznych zarządzanych przez RZGW (20 mln zł).

Inwestycja w liczbach:

• Długość odcinka – 1652 metry
  • Liczba ławek – 51 szt.
  • Liczba stojaków na rowery – 29 szt.
  • Szerokość dróg rowerowych – 2-2,5 m