Na wiosnę bratki, na lato niecierpki

Trwają przygotowania do nadejścia wiosny w bydgoskich parkach. Zrewitalizowany park J. Kochanowskiego przywita tę porę roku między innymi stokrotkami i niezapominajkami. Pojawią się różne rośliny cebulowe i bratki w różnych odmianach i kolorach.

Tereny zielone w tak zwanej dzielnicy Muzycznej zostały w sposób kompleksowy zrewitalizowane w ostatnich latach. W Parku Kochanowskiego powstały nowe skwery, plac zabaw, ścieżki, lepiej wyeksponowano pomnik Łuczniczki. Wcześniej zmodernizowana został fontanna przed Filharmonia Pomorską. Estetycznego charakteru nabrał również skwer przy ul. Kopernika.

Obecnie na terenach zielonych w Bydgoszczy prowadzone są  prace porządkowe po zimie . Trwa też procedura związana z wyborem wykonawcy, który w sposób kompleksowy zadba o zrewitalizowany parki  Jana Kochanowskiego. Będzie on odpowiadał za pielęgnacje trawników, bylin. Młodych drzew i  krzewów. Roślinami sezonowymi zostaną obsadzone dwa kwietniki. Dobór roślin zostanie dostosowany do opracowanych przez projektanta  wzorów kwiatowych. W ramach obsady wiosennej  kwietniki zostaną wzbogacone o stokrotki , niezapominajki, pojawią się różne rośliny cebulowe oraz  bratki w odmianach i kolorach. Latem ich miejsce zajmą gazanie, begonie, petunie, aksamitki w odmianach, szałwie, bidens, starce, niecierpki i petunie.

Historia parku J. Kochanowskiego:

Park Jana Kochanowskiego jest jednym z najcenniejszych  terenów zieleni w mieście. Został założony w 1901 roku, w charakterystycznym dla tamtej epoki stylu krajobrazowym, o cechach szkoły niemieckiej. Wygląd parku zmieniał się na przestrzeni minionych dziesięcioleci. W 1958 r. granica parku została przesunięta nieznacznie na południe w związku z budową Filharmonii Pomorskiej. Dwa lata później do parku przeniesiono rzeźbę „Łuczniczki” – symbolu miasta. Park został kompleksowo zrewitalizowany w latach 2014-16.

Koszty rewitalizacji terenów zielonych:

• Wyspa Młyńska (sport i rekreacja) – 45,8 mln zł (finisz  2012 rok)
  • Park Kochanowskiego – 5,3 mln zł (finisz 2016 rok)
  • Park Kazimierza Wielkiego - 3,5 mln  (finisz 2011 rok)
  • Fontanna przy Filharmonii  – 2,5 mln (finisz 2014 rok)