Młodzi znają się na ekologii

W Bydgoszczy rok szkolny to także rok ekologicznych wyzwań i konkursów dla najmłodszych. Podsumowujemy najciekawsze projekty związane z przyrodą, ekologią i naturą.

Nasze podsumowanie rozpoczynamy od wrześniowego sprzątania świata. Przypomnijmy, że w jesiennej akcji wzięło udział 22 tysiące dzieci i młodzieży z 90 szkół i przedszkoli. Młodzi Bydgoszczanie zapełnili aż 4 tysiące worków. Podczas wspólnego sprzątania zebrali śmieci znajdujące się w okolicznych parkach i na skwerach.

Na początku tego roku na scenie w Pałacu Młodzieży mogliśmy podziwiać blisko 500 młodych artystów z kilkudziesięciu szkół i przedszkoli. Każdego roku młodzi twórcy przedstawień oraz artyści zaskakują jury i publiczność pomysłem, aranżacją i scenografią, sposobem prezentacji oraz wrażliwością. Jak zawsze było pięknie, ekologicznie i inspirująco. Po raz pierwszy przyznano nagrodę w kategorii filmowej. Najwyżej oceniono Przedszkole nr 70 „Stokrotka” za film „Świat w naszych rękach” oraz uczniów Kujawsko – Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla dzieci i młodzieży słabowidzącej i niewidomej im. Louisa Braille’a  za film „Miasteczko Ekobohatera”.

[lista wszystkich laureatów – TUTAJ]

Przez cały rok szkoły i przedszkola zbierały nakrętki i baterie. W zbiórkę baterii zaangażowało się 90 placówek, które łącznie zebrały 8 ton baterii. Dzięki zaangażowaniu dzieci i młodzieży z 76 placówek zebraliśmy niemal 22 tony nakrętek. W tym roku dochód z ich sprzedaży wesprze rehabilitację 4-letniej Olgi.

Ponadto najmłodsi bydgoszczanie od ponad dziesięciu lat uczestniczą w największym projekcie edukacyjnym w Polsce o tematyce przyrodniczej, ekologicznej i leśnej  - „Leśna Skrzynia Skarbów”. Każdego roku skrzynia pełna skarbów trafia do szkół i przedszkoli, zachęcając dzieci do wspólnego poznawania piękna natury. Co roku bierze w niej udział ponad 2 tys. dzieci z kilkudziesięciu szkół i przedszkoli.

Zwycięzcy i wyróżnieni we wszystkich konkursach otrzymują nagrody finansowe, które można wykorzystać m.in. na zakup pomocy edukacyjnych dla uczniów.