Bydgoszcz skutecznie walczy ze smogiem

Do końca października można składać wnioski na dofinansowanie wymiany ogrzewania na ekologiczne. Tylko w tym roku na wymianę pieców miasto przeznaczyło 750 tys. zł. Podejmujemy także szereg działań, których celem jest poprawa jakości powietrza w naszym mieście

Walka ze smogiem i niską emisją należy do jednych z priorytetowych zadań miasta. Dlatego już od kilku lat w Bydgoszczy z budżetu Miasta udzielane jest dofinansowanie na wymianę pieców/kotłów węglowych na ekologiczne urządzenia grzewcze.

O wsparcie finansowe mogą ubiegać się mieszkańcy Bydgoszczy. Zgodnie z zasadami przyjętymi przez Radę Miasta wysokość wsparcia wynosi 100% poniesionych kosztów na zakup ekologicznego urządzenia grzewczego, jednak nie więcej niż 3 tys. zł. Środki finansowe na wymianę pieców są z roku na rok coraz wyższe – tylko w tym roku na wymianę pieców miasto przeznaczyło 750 tys. zł.   W latach 2006-2017 łącznie wydatkowano z budżetu miasta 4 035 885 zł., zlikwidowano 2111 szt. urządzeń grzewczych na opał stały oraz zamontowano 1410 szt. nowych ekologicznych urządzeń grzewczych.

Wnioski składać można do końca października w Wydziale Zintegrowanego Rozwoju, ul. Grudziądzka 9-15  budynek C (II piętro, pokój 206).

Ponadto, miasto przystąpiło do realizacji programu „Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii” o akronimie „KAWKA”, którego celem jest zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń tych zanieczyszczeń, dla których zostały opracowane programy ochrony powietrza.

W ramach realizacji programu „KAWKA” latach 2014–2018 zlikwidowano piece i kotły opalane węglem w 15 budynkach będących własnością Gminy Bydgoszcz w zarządzie spółki Administracja Domów Miejskich Sp. z o.o. w tym 9 z nich poddano termomodernizacji. Do 2018 r. zaplanowano likwidację ogrzewania węglowego w kolejnych 19 budynkach będących własnością Gminy Bydgoszcz oraz 2 budynkach i 31 lokalach mieszkalnych należących do osób fizycznych.

Żeby jeszcze skuteczniej walczyć ze smogiem, miasto dofinansowuje wymianę ogrzewania na ekologiczne tym osobom, które utraciły możliwość wsparcia w związku z wycofaniem się Rządu z programu KAWKA III. Z budżetu miasta zabezpieczono na ten cel ponad 1 mln zł. W wyniku całkowitej realizacji zadania planuje się, że zostanie zlikwidowanych 761 urządzeń grzewczych w 339 lokalach o powierzchni 22.027 m2.

Bydgoszcz sukcesywnie rozbudowuje i modernizuje także miejską sieć ciepłowniczą poprzez Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Jednym z podstawowych zadań jest budowa sieci ciepłowniczej w kierunku zachodnim miasta, co umożliwi przyłączenia nowych odbiorców na tych obszarach. Na terenie Ciepłowni Osowa Góra kosztem 6 500 000 zł planowana jest budowa wysokosprawnej kogeneracji o mocy 1,5 MW.

Rada Miasta Bydgoszczy wprowadziła także zakaz dotyczący montażu instalacji grzewczych na paliwo stałe na obszarze rewitalizacji. Dodatkowo w nowopowstających lub zmienianych planach zagospodarowania przestrzennego oraz na etapie wydawania decyzji o warunkach zabudowy uwzględniane są zachowania terenów zielonych oraz określonych wymogów ochrony powietrza (zachowanie obszarów korytarzy przewietrzania miasta, czy stosowanie ekologicznych systemów grzewczych). Wprowadzane są także zapisy do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w zakresie ustalania sposobu zaopatrzenia w ciepło
 z zaleceniem instalowania niskoemisyjnych systemów grzewczych lub odnawialnych źródeł energii dla nowych budynków lub tam gdzie jest to technicznie możliwe podłączanie do sieci cieplnej lub gazowej.