Bydgoszcz prezentuje się w Berlinie

Bydgoszcz jako jedyne polskie miasto zaprezentowała się w Berlinie podczas konferencji zorganizowanej z okazji z 20-lecia programu Interreg Central Europa.

Spotkanie odbyło się w Berlinie w gmachu Ministerstwa Infrastruktury i Transportu Niemiec 21 i 22 września. Udział w niej wzięło około 450 osób z miast, uniwersytetów, instytucji rządowych, stowarzyszeń i firm Europy środkowej, które są już zaangażowane w projekty Interreg Central Europa oraz te, które zmierzają się do nich przyłączyć.

Polskę reprezentowało Ministerstwo Rozwoju i – jako jedyne miasto – Bydgoszcz.  Nasze miasto uczestniczy w projektach już od 2009 roku. Zrealizowaliśmy i rozliczyliśmy już cztery z nich, a w czterech kolejnych bierzmy aktywny udział.

W tym czasie udało się pozyskać ponad 10 mln złotych, które zostały zainwestowane w mieście. Ważnymi projektami z obszaru Interreg Central Europa były m. in.: CEC5 – Centrum Demonstracyjne OZE na ul. Słonecznej , REURIS - rewitalizacje przestrzeni nadrzecznych, COBRAMEN – adaptacja terenów poprzemysłowych, SHIFT X- budowanie świadomości i utrzymanie tradycji dziedzictwa kulturalnego i przemysłowego.

Obecnie realizujemy 4 projekty: City&Gov – zarządzanie energią, Energy&School – edukacja o korzyściach, jakie daje oszczędzanie energii, GRENEERCITES - rewitalizacja terenów poprzemysłowych, FORGETHERITAGE adaptacja porzuconych obiektów poprzemysłowych.

Prezydenta Bydgoszczy reprezentował w Berlinie Tomasz Bońdos, Koordynator Zespołu ds. Zarządzania Energią.