logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

W Bydgoszczy poznają polską kulturę




Uczą się języka polskiego, poznają naszą tradycję i kulturę – młodzież z całego świata rozpoczęła w Bydgoszczy swoją roczną przygodę w ramach wymiany młodzieży Rotary International.


Bydgoszcz jest pierwszym miastem, od którego stypendyści Rotary zaczną poznawać Polskę. To właśnie w Bydgoszczy młodzi obcokrajowcy uczą się podstawowych zwrotów w języku polskim, które ułatwią im roczny pobyt w naszym kraju. To u nas dowiadują się także o najważniejszych wydarzeniach z naszej historii i kultury. 

Każdego roku przeszło 8 tys. licealistów z różnych krajów świata wyjeżdża ze swych domów, aby spędzić cały rok szkolny w innym otoczeniu. W roku 2018/2019 w Polsce będzie przebywać przeszło 50 osób, m.in. z USA, Kanady, Meksyku, Brazylii, Tajwanu, Japonii, Argentyny oraz z Europy. Kilkoro z nich mieszkać będzie w Bydgoszczy..

Rotary jest stowarzyszeniem przedsiębiorców i ludzi różnych zawodów z całego świata, które świadczy pomoc humanitarną, promuje wysokie normy etyczne 

w każdym zawodzie i pomaga budować dobrą wolę i pokój na świecie. Hasłem Rotary jest „Service above Self” czyli „ Służba ponad własnym interesem”.

Warto wiedzieć:

Wymianę młodzieży zainicjowały kluby europejskie w latach 20. ubiegłego wieku. Wymiana rozwijała się aż do II wojny światowej i została wznowiona po 1946 r. Roczna wymiana długoterminowa zyskała na popularności w latach 50. ubiegłego wieku i stała się podstawowym filarem programu RYE. Zarząd Rotary International (RI) zgodził się w 1972 roku zalecić klubom na całym świecie prowadzenie wymiany młodzieży jako działalności o ogromnej wartości i znaczeniu. W chwili obecnej ponad 8 tysięcy młodych ludzi udaje się każdego roku do ponad 80 krajów w ramach długoterminowego programu wymiany (Long Term RYEP).

Każdego roku z Polski w ramach rotariańskiego programu wymiany Młodzieży wyjeżdża blisko 60 licealistów do szkół i rodzin za granicą. Główne kierunki wyjazdów to Ameryka Północna i Południowa, Azja i Australia. Polskie kluby Rotary wysłały w świat już ponad 1000 licealistów i taka samą liczbę młodych ludzi gościły w naszym kraju. Ponad 8 tysięcy młodych ludzi udaje się każdego roku do ponad 80 krajów w ramach długoterminowego programu wymiany (Long Term RYEP). Wymiana ta trwa zwykle jeden rok szkolny, podczas którego uczeń jest goszczony przez kilka rodzin w danym miejscu, a jego podstawowym obowiązkiem jest uczęszczać do szkoły. Ten rodzaj wymiany dostępny jest dla młodzieży w wieku od 15 do 18 lat.