logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

26/04/2022Prezydent Rafał Bruski skierował pismo do rektora UMK w Toruniu prof. dr hab. Andrzeja Sokala, w sprawie szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy.

Pismo dostępne jest TUTAJ.

19/12/2021Prezydent Rafał Bruski skierował list otwarty do parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości w sprawie lex TVN. 

Pismo dostępne TUTAJ

 

 

02/12/2021W środę, 1 grudnia, prezydent Rafał Bruski wysłał skargę na Ministra Sprawiedliwości skierowaną do Prezesa Rady Ministrów z powodu nieudzielenia odpowiedzi na wcześniejsze pismo dotyczące wsparcia bydgoskich szpitali.

Pismo dostępne jest TUTAJ.

 

26/10/2021We wtorek, 26 października, prezydent Rafał Bruski wysłał pismo do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie ogłoszonych dzień wcześniej przez prezesa Rady Ministrów wyników pierwszego naboru wniosków w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.

Pismo dostępne jest TUTAJ.

 

06/09/2021Prezydent Rafał Bruski wysłał pismo do premiera Mateusza Morawieckiego postulujące zmiany w przepisach, uniemożliwiające budowę czy rozbudowę spalarni odpadów niebezpiecznych w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. 

Pismo dostępne TUTAJ.

 

 

10/06/2021W czwartek, 10 czerwca prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wystosował pismo do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w związku z wczorajszą wypowiedzią wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. 

Pismo dostępne jest TUTAJ.

 

 

02/02/2021We wtorek, 2 lutego prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wystosował pismo do rektora Politechniki Gdańskiej prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Wilde w sprawie stanu technicznego Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy.

Pismo dostępne jest TUTAJ.

 

 

01/02/2021Prezydent pisze do komendanta miejskiego policji w Bydgoszczy

W poniedziałek, 1 lutego prezydent Rafał Bruski skierował pismo do komendanta miejskiego policji w Bydgoszczy, Witolda Markiewicza w sprawie działań bydgoskiej policji podczas piątkowego zgromadzenia.

Korespondencja znajduje się TUTAJ.
Plik word - tutaj.

 

 

13/01/2021Pismo prezydenta do premiera Glińskiego dot. wsparcia Parku Kultury

W środę, 13 stycznia prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski skierował pismo do wicepremiera Piotra Glińskiego w sprawie wsparcia z budżetu państwa Parku Kultury wraz z propozycją współprowadzenia tej instytucji.

Treść korespondencji znajduje się TUTAJ (plik word - tutaj).

Odpowiedź na pismo wicepremiera - TUTAJ.

 

29/12/2020Rozwijamy miejskie oświetlenie

Od 1 stycznia wchodzi w życie korzystne dla Bydgoszczy porozumienie ws. oświetlenia ulic, placów i dróg, tj. terenów zarządzanych przez Prezydenta Miasta, czyli zdecydowanej większości oświetlenia na terenie miasta. To efekt umów dotyczących napraw i obsługi lamp, jakie Bydgoszcz podpisała jesienią ze spółką Enea Oświetlenie. W ostatnim czasie przeprowadzone zostały naprawy wszystkich zaległych i niedziałających lamp w mieście. Bydgoszcz nadal zamierza rozwijać własne energooszczędne instalacje oświetlenia ulic, skwerów i parków na swoich terenach. Ze względu na brak prawnych możliwości umowa nie dotyczy lamp na terenach nienależących do Miasta.

Nowoczesne lampy miejskie powstają m.in. przy nowych inwestycjach drogowych np. ulicach Grunwaldzkiej, Kujawskiej czy Stawowej. Wszystkie nowe punkty świetlne są nowoczesne i energooszczędne. Średni wiek lamp Miasta to zaledwie 13 lat.

Dwie umowy na oświetlenie
Warto przypomnieć, że 13 listopada br. zostały podpisane dwie umowy na naprawę i obsługę lamp na terenie miasta Bydgoszczy. Jedna z nich obowiązuje do 31 grudnia bieżącego roku i dotyczy oświetlenia terenów wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych. Druga umowa obowiązuje do końca przyszłego roku i dotyczy oświetlenia wszystkich terenów zarządzanych przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Już w trakcie przygotowywania powyższych umów, Enea przeprowadzała zaległe naprawy lamp na bydgoskich ulicach. Obecnie na terenie miasta wszystkie lampy są sprawne, a zgłaszane naprawy realizowane są na bieżąco.

W związku z obowiązującymi umowami, Miasto Bydgoszcz od 1 stycznia będzie płaciło wyłącznie za oświetlenie swoich ulic, placów i dróg tj. tych zarządzanych przez Prezydenta Miasta. Takich lamp w mieście mamy prawie 30 tysięcy. W trakcie obowiązywania przedmiotowej umowy Enea ma 5 dni roboczych na naprawę zgłoszonych przez nas awarii. Przedmiotowa umowa obowiązuje do końca przyszłego roku.
 
Równe zasady
Od początku 2020 roku Miasto konsekwentnie oczekiwało od Enei świadczenia usług na terenach, którymi zarządza Prezydent. Jesienią o ostatecznym kształcie umowy zostały poinformowane  bydgoskie spółdzielnie mieszkaniowe. Dzięki temu miały czas na doprecyzowanie warunków użytkowania lamp z ich właścicielem, czyli Enea Oświetlenie i  podpisanie odpowiednich umów z operatorem w imieniu swoich mieszkańców. Punktów świetlnych na terenach spółdzielczych jest ok. 3160.

Jak wskazuje prawo energetyczne, Miastu nie wolno ponosić opłat za oświetlanie posesji należących do właścicieli prywatnych, deweloperów, wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni. Zgodnie ze stanowiskiem Regionalnej Izby Obrachunkowej opłacanie przez miasto (gminę) oświetlenia terenów wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni mieszkaniowych, byłoby naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. W ocenie RIO, zgodnie ze stanowiskiem z dnia 9.11 br., brak jest podstaw prawnych do opłacania przez samorządy, w tym Bydgoszcz, oświetlania terenów nienależących do Miasta i niezarządzanych przez Prezydenta.

 

5/11/2020Prezydent Bruski pisze do prezydenta Zaleskiego

W czwartek, 5 listopada prezydent Rafał Bruski skierował pismo do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. W piśmie, prezydent Bydgoszczy ustosunkował się do zarzutów prezydenta Zaleskiego, które zostały przedstawione Parlamentarzystom Okręgu Bydgoskiego i Okręgu Toruńsko-Włocławskiego. Sprawa dotyczy informacji o etapie prac nad obywatelskim projektem ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Korespondencja znajduje się TUTAJ.


5/11/2020Bydgoski Jarmark Świąteczny odwołany

Ulica Mostowa w tym roku nie zamieni się w świąteczne miasteczko, jak to miało miejsce w poprzednich latach. Plany pokrzyżowała nam coraz gorsza sytuacja epidemiczna w kraju. Chcemy, by mieszkańcy, w tym trudnym dla wszystkich czasie, poczuli klimat i magię świątecznych dni. Tegoroczna edycja Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego zostanie przeniesiona do świata wirtualnego. Szczegóły wkrótce!

Tegoroczny Bydgoski Jarmark Świąteczny zaplanowaliśmy w dniach 27 listopada - 21 grudnia br. Niestety, z powodu sytuacji epidemicznej w kraju jarmark w tym roku  zostaje odwołany. Kwestie bezpieczeństwa są dla nas najważniejsze. Pracujemy nad wirtualną formą jarmarku. Ogłoszone wczoraj (4 listopada) przez premiera kolejne obostrzenia związane z rozwojem epidemii w Polsce nie pozostawiają złudzeń – w najbliższym czasie powinniśmy dbać o siebie, naszych bliskich, ograniczyć wychodzenie z domu o przemieszczanie się tylko do sytuacji, kiedy jest to naprawdę konieczne.

Mając to na uwadze, zdecydowaliśmy się na podjęcie radykalnych rozwiązań po to, by chronić zdrowie i bezpieczeństwo bydgoszczan. Żałujemy, że nie możemy stworzyć dla Państwa świątecznej  atmosfery jarmarku z pachnącymi piernikami, gorącymi napojami doprawianymi imbirem i goździkami. Żałujemy, że nie usłyszycie gwaru i śmiechu towarzyszącego zabawom w wesołym miasteczku.

Nie chcemy jednak  nikogo pozbawiać  nadziei  na radosne przeżywanie przedświątecznego czasu – dlatego zaproponujemy wystawcom wirtualną formę jarmarkowych spotkań z bydgoszczanami. Szczegóły wkrótce.

Życzymy wszystkim bydgoszczanom zdrowia. Dbajcie o siebie i bliskich. Bardzo liczymy, że w przyszłym roku spotkamy się z mieszkańcami, turystami i wystawcami w realnym świecie.

5/11/2020Wydział Uprawnień Komunikacyjnych w Fordonie zamknięty do 13.11.

Filia Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych UMB w Fordonie nie będzie prowadzić bezpośredniej obsługi mieszkańców do 13 listopada włącznie. Mieszkańcy będą mogli załatwić sprawy w Fordonie od 16/11.

Jednocześnie przypominamy, że obsługa mieszkańców Fordonu będzie odbywać się na tych samych zasadach jak w bieżącym tygodniu - w Wydziale Uprawnień Komunikacyjnych na ul. Grudziądzkiej.
 

4/11/2020Apel prezydenta miasta ws. zasiłków chorobowych dla kobiet w ciąży

Prezydent Rafał Bruski skierował apel do Posłów i Senatorów Ziemi Bydgoskiej w sprawie naprawienia błędu legislacyjnego dotyczącego wysokości zasiłków chorobowych dla kobiet w ciąży.

Korespondencja w tej sprawie znajduje się TUTAJ.

2/11/2020Zawiadomienie do prokuratury

W związku z powzięciem informacji o możliwym popełnieniu przestępstwa przez PHU Komunalnik, mogącym polegać na ewidencjonowaniu odpadów z terenu innej gminy jako odpady pochodzące z Bydgoszczy, Zastępca Prezydenta Michał Sztybel skierował Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.


1/11/2020Zamknięcie WUK w filii UMB w Fordonie

 W związku z pozytywnym wynikiem testu na SARS-COV2 u pracowników filii obsługi klientów Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Bydgoszczy w Fordonie (przy ul. E.Gierczak 6), punkt będzie zamknięty do 6 listopada br. włącznie.

W sprawach związanych z rejestracją samochodu mieszkańcy będą obsługiwani w Wydziale Uprawnień Komunikacyjnych przy ul. Grudziądzkiej - po wcześniejszej rejestracji telefonicznej (pod numerem telefonu: 52 5859262, dedykowany dla mieszkańców Fordonu). Dla mieszkańców Fordonu przygotowane będzie odrębne stanowisko obsługowe.

Mieszkańcy, którzy byli zapisani w punkcie w Fordonie na jutro, tj. 2 listopada, mogą załatwić swoją sprawę w tym samym dniu i godzinie - na ul. Grudziądzkiej (termin i godzina pozostają obowiązujące).


26/10/2020Prezydent pyta posła Tomasza Latosa o Uniwersytet Medyczny

W piątek, 23 października prezydent Rafał Bruski skierował pismo do posła Tomasza Latosa, w którym zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji na jakim etapie prac jest projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy oraz co do tej pory zostało wykonane w tej sprawie. Pełna treść  pisma znajduje się TUTAJ.

21/10/2020Komunikat - żłobek Biedroneczka

W żłobku nr 18 przy ulicy Brzozowej 28, znajdują się dwa odrębne budynki. Od początku pandemii został wprowadzony wzmożony reżim sanitarny. W związku z pozytywnymi wynikami testów wśród personelu, w uzgodnieniu z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, został zamknięty jeden z budynków (nowy pawilon).

W drugim budynku zajęcia odbywały się normalnie z uwzględnieniem wysokiego reżimu sanitarnego, kadra opiekuńcza nie miała kontaktu z osobami zakażonymi.

W związku z kolejnymi podejrzeniami zakażeń, w uzgodnieniu z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, zawieszone zostało funkcjonowanie całego żłobka nr 18 przy ul. Brzozowej 28 do 1 listopada 2020 roku.