Nowa przestrzeń wspierająca gospodarczy rozwój

Trwają prace przy budowie nowoczesnego centrum w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Inwestycja wesprze rozwój firm działających w Bydgoszczy. Zakończenie kolejnego dużego projektu inwestycyjnego o wartości ponad 27,5 mln zł planowane jest wiosną przyszłego roku.

Inwestycja realizowana jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Za projekt  i prace budowlane odpowiedzialna jest  firma PKOB Wegner, która w ubiegłym roku  wygrała przetarg. Wyceniła ona koszt realizacji  zadania na ponad 27 mln zł brutto. Zadeklarowała również 7-letni okres gwarancyjny. Wykonawca jeszcze w ubiegłym roku przygotował projekt. Prace budowlane rozpoczęły się wiosną. Zrealizowano już ponad 21 procent robót. Obecnie budowany jest między innymi strop nad częścią parterową biurowca, w hali rozprowadzane są instalacje podposadzkowe oraz montowane są prefabrykowane doki przeładunkowe. Pod koniec lata obie części centrum mają być już pod dachem, a w hali wykonana zostanie też posadzka. Zakończenie całego dużego projektu inwestycyjnego o wartości ponad 27,5 mln zł planowane jest wiosną przyszłego roku.

Bydgoskie centrum technologiczne składać będzie się z 2 części. Równocześnie powstaje budynek  typu biurowego oraz hala. Wokół zespołu budynków powstaną  wewnętrzne drogi dojazdowe, place manewrowe dla pojazdów ciężarowych oraz miejsca parkingowe dla pojazdów osobowych i ciężarowych. W budynku biurowym powierzchnia użytkowa to blisko 2000 metrów kwadratowych.  Będzie on przeznaczony zostanie pod potrzeby różnych użytkowników, w związku z czym przewiduje się podział powierzchni poszczególnych kondygnacji na różne wielkości pomieszczeń, w zależności od potrzeb najemców. Hala będzie obiektem jednokondygnacyjnym o powierzchni prawie 4 tysięcy metrów kwadratowych.

W nowych budynkach powstaną między innymi laboratoria i warsztaty typu „fab lab”. Mają one umożliwiać realizację własnych projektów i pomysłów firmom, które potrzebują do tego narzędzi, przestrzeni oraz wiedzy technicznej. Nowa przestrzeń umożliwi też lokowanie tak zwanych żywych laboratoriów (living labs). Ich idea opiera się na  współpracy różnych podmiotów (np. producentów) z użytkownikami, którzy inspirują proces i mogą stanowić jego siłę napędową. „Żywe Laboratorium” stwarza środowisko, w którym innowacje powstają w trakcie procesów testowania i eksperymentowania jako efekt wspólnej pracy obu stron.

Warto podkreślić, że na budowę nowego centrum demonstracyjnego BPPT pozyskał duże dofinansowanie unijne w kwocie ponad 6,4 mln zł.

Ważne liczby:

• Koszt budowy centrum : 27,5 mln zł