logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Jak inwestować, to w Bydgoszczy




Dostępność pracowników, w tym wykwalifikowanych oraz stan infrastruktury to nasze największe atuty, którymi kierują się inwestorzy lokalizując swoje firmy w naszym mieście. Tak wynika z opublikowanego raportu przygotowanego przez firmy JLL, Hillwood i Manpower.


Analizie poddano 34 ośrodki z miastami powyżej 100 tys. mieszkańców wraz z otaczającymi je powiatami. Istotnym atutem Bydgoszczy jest dostępność pracowników. Według danych Manpower, rekrutacja stuosobowej załogi zakładu produkcyjnego będzie najkrótsza w Białymstoku i  potrwa około 40 dni, ale w Bydgoszczy zajmie zaledwie 10 dni dłużej. Bydgoszcz wyróżnia się również wysoką liczbą uczniów szkół zawodowych, które kształcą pracowników wykwalifikowanych, szczególnie pożądanych przez firmy produkcyjne. Pod tym względem Bydgoszcz dorównuje takim miastom jak Kraków, Poznań i Warszawa.

Kluczowe znaczenie dla deweloperów przemysłowych ma stan infrastruktury w bezpośrednim otoczeniu miasta. Pod tym względem Bydgoszcz niewiele ustępuje największym aglomeracjom w Polsce. W promieniu 50 km od miasta znajduje się ponad 100 km istniejących lub budowanych właśnie dróg szybkiego ruchu. O dostępności transportowej miasta świadczy to, że w ciągu kilku godzin można się z niego dostać do bardzo dużej liczby potencjalnych odbiorców. Zdaniem ekspertów, pozycja Bydgoszczy jeszcze się pod tym względem wzmocni po wybudowaniu drogi S5 i planowanej S10. O aktualnym stanie prac na trasie S5 można przeczytać w Raporcie nr 20.

Według raportu „Small town, big deal” takie miasta jak Bydgoszcz stają się konkurencyjne w stosunku do największych ośrodków dzięki rozbudowie sieci autostrad, niższym kosztom zakupu gruntów oraz bardziej sprzyjającemu rynkowi pracy: dostępności pracowników oraz krótszemu procesowi ich rekrutacji.
Bardzo dobrze rozwinięty sektor magazynowo – logistyczny, odgrywa ogromną rolę w regionie, co można zaobserwować poprzez wciąż rosnącą liczbę powstających centrów dystrybucyjnych, jak: Lidl, Kaufland, Carrefour, Coca-Cola, Oponeo.  Na chwilę obecną w Bydgoszczy dostępnych jest ponad 344 tysięcy metrów kwadratowych magazynów, a w realizacji i planowaniu jest ponad 190 tysięcy. Będą to nowoczesne parki magazynowe o wysokim standardzie. Poziom bezrobocia w Bydgoszczy jest najniższy w regionie,  a dostęp do lokalnego rynku pracy ma ponad milion osób zamieszkałych w promieniu 50 km od miasta. Bydgoszcz to miasto gotowe na dalszy rozwój sektora magazynowo – logistycznego.

Cały raport dostępny jest TUTAJ.