logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Gospodarka w Bydgoszcz na plus – bezrobocie ciągle w dół




Rekordowe, najniższe od 10 lat bezrobocie na poziomie 4,4 proc. i tysiące miejsc pracy w międzynarodowych firmach – tym charakteryzuje się gospodarka w mieście. Docenił to m.in. Bank Światowy, który uznał, że Bydgoszcz ma najlepsze w Polsce warunki do prowadzenia biznesu (ranking 2015). W przygotowaniu są kolejne zadania sprzyjające pozyskiwaniu nowych inwestorów.


Główny Urząd Statystyczny potwierdził szacunkowe dane. Na koniec maja w Bydgoszczy bez pracy pozostawały 7.234 osoby, co oznacza stopę bezrobocia na poziomie 4,4 proc. Tak dobrego wskaźnika nie odnotowano od 1999 r., czyli od czasu powstania powiatów. Ostatni raz bezrobocie w mieście na tym poziomie było prawie 10 lat temu!

W niektórych branżach coraz trudniej o znalezienie pracownika. Przysłowiowych „rąk do pracy” brakuje m.in. w handlu, gastronomii, branży IT oraz takich zawodach jak spawacze i zawodowi kierowcy. Z uwagi na coraz mniejszą liczbę osób pozostających bez pracy oraz stale rosnące potrzeby pracodawców, rośnie liczba zatrudnionych obcokrajowców. Łatwość znalezienie pracy „na etacie” powoduje, ze coraz mniej osób jest zainteresowanych samo zatrudnieniem i założeniem działalności gospodarczej.

Niskiemu poziomowi bezrobocia sprzyjają miejskie inwestycje związane z przygotowaniem terenów inwestycyjnych. Największym zadaniem zrealizowanym przez miasto było stworzenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Do 2012 roku nie budził on większego zainteresowania, co zmieniło się jednak po przeprowadzeniu kompleksowego uzbrojenie w nowe drogi, sieci teletechniczne i przygotowanie działek do sprzedaży. Wydaliśmy na ten cel 44 mln zł. Efekt to ponad 70 firm i 3000 nowych miejsc pracy. Miejską infrastrukturę zyskały też tereny po dawnych polach irygacyjnych na Kapuściskach. Zbudowano ulicę Dachtery i wyremontowano ulice Nowotoruńską i część Chemicznej, dzięki czemu w tym rejonie powstały dwa kolejne centra logistyczne. Wcześniej podobne dwa obiekty powstały przy ul. Petersona na terenie BPPT.

Z myślą o dużych i innowacyjnych firmach, kosztem 51 mln złotych, zbudowaliśmy Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze, które pozwala odbudowywać targowe tradycje miasta. Zwiększyliśmy też podaż powierzchni biurowych inwestując w biurowiec Idea Przestrzeń Biznesu na terenie BPPT. Nowe podmioty mogły wynająć tam powierzchnię na bardzo atrakcyjnych warunkach.

Duży wpływ na coraz większą  podaż etatów ma rozwijający się dynamicznie sektor BPO (outsourcingu procesów biznesowych ). Z myślą o tej branży powstało lub są wznoszone nowoczesne biurowce m.in. Biznes Park Kraszewskiego, Optimum Park, Biurowiec K3 na pl. Kościeleckich, Arkada Business Park.

W przygotowaniu są kolejne zadania sprzyjające pozyskiwaniu nowych inwestorów. Nowym przedsięwzięciom sprzyjać będzie na pewno połączenie Bydgoszczy trasą S5 z siecią dróg szybkiego ruchu. Lepszy dojazd do sektora wschodniego BPPT zapewni projektowana droga łącząca ul. Nowotoruńską z ul. Hutniczą. Planowana jest dalsza rozbudowa miejskich sieci w rejonie ul. Wojska Polskiego i Chemicznej. Inwestorzy mogą też liczyć na kompleksowe wsparcie Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Działania podejmowane przez miasto znalazły odzwierciedlenie w rankingu Banku Światowego (World Bank Group) „Doing Business in Poland 2015”. Eksperci oceniali, w jakich miastach najłatwiej prowadzi się działalność gospodarczą i porównywali te wyniki z innymi państwami. Spośród miast wojewódzkich w Polsce najlepsze warunki do prowadzenia Biznesu – zdaniem ekspertów – panują w Bydgoszczy. Badanie Bank Światowy przeprowadził w 2015 r. na zamówienie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.