Bydgoszcz przyjazna seniorom - sukces w rankingu

Bydgoszcz znalazła się na podium rankingu polskich miast, które oferują osobom starszym najlepsze warunki codziennego życia. Autorzy raportu wzięli pod uwagę m. in. komfort życia, aktywizację seniorów i działanie władz na rzecz osób starszych.

III miejsce w zestawieniu serwisu ikalkulator.pl pokazuje, że wprowadzane w Bydgoszczy rozwiązania dotyczące osób starszych doceniane są nie tylko przez samych seniorów, ale także dostrzegane przez specjalistów.

Zestawienie obejmowało 18 największych polskich miast. Najwięcej punktów - 55 - zgromadził Poznań, który nieznacznie wyprzedził Kraków (54,5 pkt) oraz Bydgoszcz (54 pkt.).

Autorzy opracowania, serwis ikalkulator.pl, uwzględnili kategorie takie jak komfort życia, aktywizacja seniorów, działania władz na rzecz seniorów i koszty życia. Raport stworzono na podstawie wyników ankiet, a także analizy oferowanych rozwiązań. W opracowaniu wzięto także pod uwagę dane GUS, Policji, NBP dotyczące dostępu do zieleni miejskiej, przestępczości czy średniej ceny mieszkania, a także informacje o cenach miesięcznych biletów komunikacji miejskiej.

Ranking - TUTAJ

Warto wiedzieć:

Polityka senioralna w Bydgoszczy od dawna jest na liście naszych zadań priorytetowych. W mieście działa mnóstwo programów dedykowanych osobom starszym, prężnie działa też program Karta Seniora. W tym roku uruchomiliśmy Bydgoskie Biuro Seniora, które w kompleksowy sposób podchodzi do potrzeb osób starszych. Ważnym celem jest także diagnozowanie potrzeb osób starszych oraz ich aktywizacja. Biuro wspiera także lokalne organizacje zrzeszające seniorów i działające na ich rzecz.

Od 2011 roku działa powołana przez prezydenta Rafała Bruskiego Bydgoska Rada Seniorów, złożona ze społeczników i specjalistów. Dzięki niej, m. in. zgłaszane są uwagi do projektów uchwał, które są szczególnie ważne dla seniorów.

Wybrane programy dedykowane seniorom:

- Karta Seniora 60+ - która oferuje zniżki na zakupy i usługi u ponad stu partnerów programu w całej metropolii Bydgoszcz

- Koperta życia - program, który powstał, aby nieść szybką i skuteczną pomoc, poprzez dostępną w domu seniora kopertę z najważniejszymi informacjami dla ratowników. Kartę można odbierać bezpłatnie w Urzędzie Miasta, ul. Jezuicka 1, pokój 3 (parter).

- program Złota Rączka - darmowa pomoc w drobnych domowych naprawach. Chodzi o pomoc m. in. w: wymianie klamek, wkręceniu korków, naprawie cieknącego kranu, czy czyszczeniu odpływu, wymiany uszczelek, uszczelnianiu okien lub drzwi, przymocowanie luster, obrazów czy półek, podklejanie listew, wymianę gniazdek i inne drobne czynności naprawcze.

Skorzystać z nich można raz na trzy miesiące; kwota napraw nie może przekraczać 50 zł. Zgłoszenia usług naprawczych przyjmowane są telefonicznie przez wyznaczonego pracownika MOPS w godzinach 9:00 – 13:00, tel. 52 32 54 450 lub osobiście od poniedziałku do piątku w siedzibie MOPS w godzinach od 9:00-13:00, parter pok. nr 17.

- bezpłatne badania na osteoporozę. Szczegóły TUTAJ