Zabytkowa hala w remoncie

Do finiszu zmierza remont konstrukcji Hali Targowej przy ul. Magdzińskiego. Dzięki tym pracom zabytkowy gmach zmieni funkcję i znów ma tętnić życiem. Po wakacjach rozstrzygnięty zostanie konkurs na jej zagospodarowanie. Tworzymy atrakcyjną przestrzeń dla gastronomii handlu oraz otwartych wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z postępu robót.

Rewitalizacja hali targowej to jeden z ważnych elementów przywracania świetności Salonowi Bydgoszczy. Wcześniej zlecone zostały zadania związane  m.in. z przebudową płyty Starego Rynku, staromiejskich mostów i przyległych ulic, odbudową Teatru Kameralnego i pracami konserwatorskimi przy Młynie Rothera ze spichrzami. W harmonijny sposób uzupełniana jest też brakująca zabudowa.

- Hala Targowa zlokalizowana w samym sercu miasta to bardzo ważny element bydgoskiej Starówki – podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał  Bruski. - Ten zabytkowy obiekt przez wiele lat stał niewykorzystany i niszczał. Dzięki decyzji Rady Miasta udało nam się kupić ten budynek i damy mu nowe życie. Chcemy, aby prowadzona tu była działalność gastronomiczna i handlowa, a część tego wyjątkowego miejsca służyła mieszkańcom dzięki organizacji np. otwartych wydarzeń kulturalnych.

Zakres zleconych prac konserwatorskich obejmował między innymi remont dachu. Wymiany wymagała część dachówek, rynien. Wymieniono  część więźby w budynku biurowo-handlowym. Nad główna częścią ułożono nową blachę.  Rozpoczęła się też wymiana świetlików.

Sporo prac zrealizowano przy ceglanych murach. Konieczna była naprawa pęknięć, wymiana uszkodzonych cegieł, wymiana spoin, remont gzymsów i profili.

Mury zostały też lepiej zabezpieczone przed chłonięciem wilgoci. Cegły oczyszczono przywracając im ich naturalny kolor.

Prace są jeszcze prowadzone przy izolacji ścian piwnic. Odnowione zostaną tynki, które uległy zawilgoceniu.

Większość boksów o konstrukcji drewnianej z elementami stalowymi w centralnej części hali została rozebrana, tworząc miejsce pod nowe funkcje. Zachowane zostały boksy ulokowane wzdłuż ścian.

Wszystkie prace są prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Budynek hali targowej powstał w latach 1904-06. Funkcjonowało w nim 96 stoisk. W 1924 obiektem zaczęła zarządzać Rzeźnia Miejska.

W 2010 roku poprzedni dzierżawca zlecił remont elewacji. Miasto przejęło obiekt w 2016 roku. Od  tego momentu rozpoczęto działania związane z rewitalizacją gmachu (ekspertyzy, projekt budowlany).

W drodze konsultacji społecznych określiliśmy sposób wykorzystania wyjątkowego gmachu w salonie miasta. Będzie on pełnił funkcje gastronomiczne i handlowe. Jej aranżacją po remoncie zajmie się operator, którego wyłonimy w drodze konkursu. Więcej informacji o procedurze wyboru nowego dzierżawcy znajduje się w tekście „Drugie życie Hali Targowej. Czekamy na inwestora z pomysłem”. Nowy dzierżawca będzie odpowiadała m.in. za prace przy remoncie wnętrz i ich aranżacji.