XX Sesja Osób Niepełnosprawnych

16 kwietnia w Sali Sesyjnej Ratusza odbyła się XX Sesja Osób Niepełnosprawnych. Uroczyste spotkanie uświetniły występy artystyczne uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej.

W Sesji Osób Niepełnosprawnych wzięli udział m. in. uczniowie Szkół Specjalnych i Integracyjnych, podopieczni Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, opiekunowie, nauczyciele i instruktorzy. Po wystąpieniach i oficjalnych przemówieniach, odbyła się część artystyczna uroczystości – przed gośćmi wystąpili uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Victoria”.

Warto wiedzieć:

W ostatnich latach miasto zrealizowało szereg zadań na rzecz osób niepełnosprawnych. To m. in. dostosowanie wszystkich nowopowstających oraz remontowanych przejść dla pieszych poprzez obniżenie krawężników oraz wyposażenia ich w ryflowane, bądź bąbelkowe płyty.

Także pojazdy komunikacji publicznej dostosowanie są do potrzeb osób niepełnosprawnych – autobusy niskopodłogowe stanowią już ponad 90 proc. taboru. W latach 2017-2018 zakupiliśmy 21 niskopodłogowych tramwajów „Swing” .

Wszystkie nowo kupowane pojazdy są niskopodłogowe. Oprócz tego wnętrza pojazdów komunikacji dostosowane są do potrzeb i oczekiwań osób niepełnosprawnych. Zarówno w tramwajach, jak i autobusach są miejsca dedykowane do bezpiecznego ustawienia wózka wyposażone w pasy bezpieczeństwa.

Decyzją Prezydenta Miasta wszystkie powstające place zabaw są wyposażane w elementy umożliwiające korzystanie z nich przez dzieci niepełnosprawne. W przeciągu ostatniego roku powstały dwa place zabaw dedykowane dzieciom niepełnosprawnym – w Myślęcinku i na Wyspie Młyńskiej (rozbudowano istniejący plac zabaw).

Warto dodać, że  na Wyspie Młyńskiej ustawiono tablicę dotykową dla osób niewidomych, dzięki niej z atrakcjami Wyspy mogą lepiej zapoznać się także osoby niewidome i niedowidzące.

Wszystkie nowe inwestycje realizowane są z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych. Za przykład mogą posłużyć dwie nowo rozpoczęte – budowa nowych basenów (Kapuściska, Astoria) i rozbudowa Muzeum Okręgowego przy ulicy Gdańskiej, które zostaną w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Budowana jest także nowa sala sportowa w Szkole Podstawowej nr 12 z klasami integracyjnymi przy ul. Kcyńskiej. Dzięki tej kompleksowej inwestycji zagwarantujemy uczniom bezpieczne lekcje wychowania fizycznego i doskonałe warunki do rehabilitacji.

Nowa sala o podobnych funkcjach powstanie także przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 3 (ul. Graniczna).

Trwają także prace projektowe związane z budową rehabilitacyjnego basenu na Szwederowie przy Zespole Szkół Specjalnych nr 30.