Wkrótce rozpocznie się rozbudowa Schroniska dla zwierząt

Gabinet weterynaryjny, nowoczesna sala zabiegowa i pooperacyjna – to tylko niektóre z pomieszczeń, które będą znajdować się w nowej części budynku azylu dla zwierząt.

Poznaliśmy oferty firm zainteresowanych przebudową Schroniska dla zwierząt na Osowej Górze. Oszacowały one wartość prac na blisko 3 miliony złotych. Przedmiotem zamówienia było wykonanie robót budowlanych polegających na rozbudowie obiektu wraz z parkingiem z przebudową infrastruktury technicznej w tym instalacjami wewnętrznymi.

Obecnie w budynku, który będzie rozbudowywany, zlokalizowane są boksy dla psów i kotów. Nowa część będzie posiadała szereg pomieszczeń o nowych funkcjach. Na parterze zlokalizowane będą pomieszczenia socjalne i higieniczno sanitarne dla pracowników schroniska wraz z pralnią, suszarnią oraz małym szpitalem weterynaryjnym z salką operacyjną, przyległą do niego recepcją i salą edukacyjną. Ponadto planuję się zaaranżowanie pokoju pielęgnacyjnego, w którym zwierzęta będą poddawane kąpielom i innym zabiegom pielęgnacyjnym.

Rozbudowany obiekt pozwoli także na prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży szkolnej. Dzięki takiej formule młodzież będzie mogła nauczyć się opieki nad zwierzętami oraz dowiedzieć jak powinno traktować się zwierzęta, jak reagować w przypadkach niehumanitarnego ich traktowania oraz jak zapobiegać takim zachowaniom. Wszystko odbywać się będzie w specjalnie przystosowanej sali edukacyjnej.

Nowa część obiektu to nowoczesna bryła o zróżnicowanej wysokości z dwuspadowym dachem. Elewacja utrzymana jest w kolorze białym i grafitowym. Duża jej część będzie wykonana z blach w kolorze szarym.

Wokół nowej części Schroniska zaprojektowano także elementy zagospodarowania terenu – drogę dojazdową z istniejącej części schroniska, plac manewrowy oraz nowe stanowiska postojowe. Przy rozbudowie schroniska planuję się utworzenie dodatkowych 30 miejsc parkingowych.

Rozbudowa schroniska przyczyni się przede wszystkim do polepszenia warunków zwierząt, które w nim przebywają, ale także do zapewnienia wolontariuszom, klientom i pracownikom schroniska lepszych warunków pracy i obsługi.

Radni na ostatniej sesji Rady Miasta (26 września) zaakceptowali autopoprawkę zaproponowaną przez prezydenta Rafała Bruskiego umożliwiającą rozstrzygnięcie przetargu na rozbudowę Schroniska dla zwierząt przy ul. Grunwaldzkiej 298.

Warto wiedzieć:
• Dzięki staraniom pracowników i wolontariuszy schroniska, w ubiegłym roku udało się znaleźć dom dla 1269 psów i 599 kotów. Liczba adopcji zwierząt z bydgoskiego schroniska zwiększa się z roku na rok.