logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Wielkie Święto Starego Fordonu
Trwają przygotowania do kolejnej, V edycji Święta Starego Fordonu. Organizatorzy już zapraszają m.in. na rekonstrukcję historyczną „Napoleon w Fordonie” oraz koncert zespołu De Mono. 25 maja atrakcji będzie znacznie więcej.


W tym roku, ze względu na duże prace związane z rewitalizacją, impreza odbędzie się pomiędzy ulicami Wyzwolenia i J. Styki (w sąsiedztwie pętli autobusowej). Organizatorzy podczas tegorocznej edycji przedstawią m.in. rekonstrukcję historyczną ''Napoleon w Fordonie''.  Gwiazdą wieczoru będzie zespół De Mono. Na scenie wystąpi też kabaret K2.  W Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Wyzwolenia odbędzie się dwudniowa wystawa modelarska. Od godzin porannych na ul. Styki odbywać będzie się  Starofordoński Jarmark . Nietypowa lokalizacja imprezy jest wymuszana dużymi pracami przy rewitalizacji dzielnicy. Trwa przebudowa ul Bydgoskiej oraz odcinków przyległych ulic. Poza tym prace prowadzone są w  kilku miejskich budynkach znajdujących się przy ul. Bydgoskiej. Więcej informacji o aktualnym zaawansowaniu prac znajduje się w „Raporcie nr 6”. Święto zakończy się  profesjonalnym pokazem sztucznych ogni.  

Impreza dofinansowana jest między innymi przez miasto z projektu ''Bydgoszcz Zaprasza''. Wsparło ją również wielu sponsorów. Organizatorzy już dziś zapraszają na 25 maja do Starego Fordonu. Warto obserwować profil stowarzyszenia na Facebooku.

Napoleon w Forodonie

Miejska legenda mówi, że cesarz Francuzów wyprawiając się na Rosję swoje wojska przeprawiał przez Wisłę na wysokości Fordonu. Możliwe, że wydarzenie  obserwował ze szczytu Fordońskiego zbocza. Wydarzenia ma upamiętniać sędziwy samotny dąb rosnący na szczycie zbocza. Przez mieszkańców nazywany jest często „Dębem Napoleona” lub „Wisielcem”.