logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Węzły – miasto w sieci




Węzły – miasto w sieci to pierwszy projekt Parku Kultury, który opowiada o przemysłowym dziedzictwie Bydgoszczy i miastotwórczej roli rzeki. Jego głównymi bohaterami są Bydgoski Węzeł Wodny i Młyny Rothera.


Bydgoski Węzeł Wodny i Młyny Rothera - warto obejrzeć te miejsca przez pryzmat archiwalnych fotografii, zapisków i wspomnień, które pobudzają do refleksji nad historycznymi powiązaniami przemysłu, transportu rzecznego, życia kulturalnego oraz turystyki i rekreacji. Park Kultury zachęca, aby wszystkim tematom przyjrzeć się w kontekście dzisiejszej sytuacji gospodarczej i społecznej Bydgoszczy. Pomogą nam w tym badacze, historycy, praktycy kultury, którzy dyskutują o perspektywach rozwoju miasta i stojącymi przed nim wyzwaniami.
W bydgoskim węźle splatają się różne historie, które odsłaniają bogactwo kulturowe naszego miasta: przemysł, żegluga, kultura i rekreacja. Rzeka od dawna była motorem rozwojowym Bydgoszczy. Pędząca woda nie tylko poruszała kołami młyna mielącego zboże, ale również napędzała przemysł całego miasta. Ta rzeka przez wieki pulsowała życiodajnym rytmem dzięki tratwom, barkom i parostatkom. Bydgoszczanie chętnie korzystali z jej uroków. Tereny przybrzeżne zawsze tętniły życiem kulturalnym i rozrywkowym: łyżwy, tańce, koncerty, spektakle teatralne, a nawet wielki basen przypominający jacuzzi. Nad Brdą kwitło bujne życie towarzyskie, zupełnie tak, jak dzisiaj.

W galerii umieszczonej na stronie Młynów Rothera możecie obejrzeć stare fotografie, na których zobaczycie czym pływano po bydgoskich rzekach, jak wyglądał nadrzeczny przemysł i jak spędzali czas bydgoszczanie. Galeria dostępna jest TUTAJ.