Ul. Łubinowa zamieni się w pieszojezdnię

Rozpoczynają się prace związane z zaprojektowaniem i budową ul. Łubinowej. W 2019 roku roboty budowlane zaplanowano też na północnym odcinku ul. Siedleckiej. Obecnie trwa natomiast budowa ul. Byszewskiej.

Ul. Łubinowa modernizowana jest w oparciu o wieloletni program przebudowy ulic gruntowych, który funkcjonuje od 2016 roku. W pierwszej kolejności opracowana została koncepcja rozbudowy. Latem przeprowadzony został  przetarg na wykonanie zadania w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma „Betpol”, z którą zawarto już umowę. Zakłada ona zakończenie całego zadania w ciągu 16 miesięcy.  Firma wyceniła wartość inwestycji na 4,85 mln zł i zaoferowała 5-letnią gwarancję.

Ulica Łubinowa zostanie przebudowana na całym odcinku liczącym ponad 540 metrów. Zaplanowano utworzenie pieszojezdni z wydzielonymi miejscami postojowymi. Szerokość ulicy wyniesie około 8,5m. Zaprojektowano poza tym budowę 5 sięgaczy o długości około 140 metrów. Dodatkowo na połączeniu z ul. Chmielną powstanie tak zwane wyniesione skrzyżowania skłaniające kierowców do wolniejszej jazdy. Nawierzchnia  wykonana ma być z betonowej kostki. Koncepcja zakłada poza tym instalację progów zwalniających. Do posesji dobudowane mają być zjazdy, a ulica zyska też nowe oświetlenie.

To kolejna inwestycja drogowa na Czyżkówku. Wcześniej w oparciu o wieloletni program przebudowy ulic gruntowych oddano do użytku południową część ul. Siedleckiej i Świekatowskiej. Kosztem ponad 5 mln zł prowadzone są prace na ul. Byszewskiej. W najbliższych tygodniach złożony zostanie też wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie północnego odcinka ul. Siedleckiej. Prace budowlane będą prowadzone w przyszłym roku. Ich koszt łącznie z projektem to również blisko 5 mln zł.

Równolegle na Czyżkówku  realizowane są też inne inwestycje drogowe. Dzięki Inicjatywie obywatelskiej 25/75 twardą nawierzchnię zyska ulica Świętopełka. W tegorocznym budżecie miasta zarezerwowano również pieniądze na utwardzenie ulic Okopowej, Borowiackiej i Karsińskiej. Na tych ulicach w ramach pilotażu  układane są ażurowe płyty. Rozbudowę ul. Grunwaldzkiej udało się natomiast połączyć m.in. z budową fragmentów ul. Wyrzyskiej i Zielonej.

Ul. Łubinowa w liczbach:

• Długość – 541 m