Trasa S5. Obwodnica wkrótce przejezdna. Raport nr 31

Trwają intensywne prace przy budowie zachodniej części obwodnicy Bydgoszczy w ciągu trasy S5. Jeszcze w tym roku trasa będzie przejezdna. Dzięki temu uda się z centrum miasta wyprowadzić ruch tranzytowy. Inwestycja realizowana jest przy potężnym wsparciu środków unijnych.

Obecnie szereg prac wykończeniowych prowadzonych jest na węźle Bydgoszcz Zachód. Ma on kluczowe znaczenie dla przejezdności całej trasy. Montowane są zabezpieczenia oraz malowane jest oznakowanie. Po jego uruchomieniu kierowcy będą mogli wjechać na zbudowane już wcześniej jezdnie pomiędzy Pawłówkiem i Tryszczynem i dalej poruszać się gotową częścią obwodnicy oddaną do użytku w ubiegłym roku (pomiędzy węzłami Bydgoszcz Opławiec i Bydgoszcz Północ).

Równocześnie zaawansowane prace toczą się pomiędzy węzłami Bydgoszcz Zachód i Bydgoszcz Błonie. Tam drogowcy skupiają się na budowie brakujących jezdni w Lisim Ogonie i dokończeniu prac na moście na Kanałem Bydgoskim oraz wiaduktach nad linią kolejową.

Węzeł Lisi Ogon wyposażany jest w zabezpieczenia. Po udrożnieniu wiaduktów i łącznic możliwa będzie budowa ronda pod obiektem (spinającego łącznice oraz przedłużenie ul. Łochowskiej). Na wschodniej jezdni od węzła Bydgoszcz Błonie w stronę Lisiego Ogona prace również są na finiszu. Ułożone zostały nawierzchnie i droga jest teraz wyposażana w elementy zapewniające bezpieczeństwo.

Zaawansowanie rzeczowe dla 13-kilometrowego odcinka Błonie–Opławiec wyniosło na koniec października ponad 82 proc. Inwestycja prowadzona przez GDDKiA jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Budowa odcinka od Bydgoszczy do autostrady A1 w Nowych Marzach pochłonie ponad 2 mld zł. Środki europejskie to aż 1 mld zł. Inwestycja znacznie ułatwi poruszanie się po Metropolii Bydgoszcz. Z myślą o bezpiecznym i komfortowym dojeździe mieszkańców Bydgoszczy do trasy szybkiego ruchu rozbudowaliśmy ulicę Grunwaldzką. Również podbydgoskie gminy i powiaty realizowały szereg inwestycji związanych z modernizacją dróg lokalnych prowadzących do węzłów na trasie S5.