logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Szwederowska pierzeja wkrótce w komplecie




Kontynuowane są remonty wiekowych kamienic po południowej stronie ulicy Ugory. Wkrótce pierzeja pomiędzy ulicą S. Leszczyńskiego i kościołem będzie składać się wyłącznie z odnowionych elewacji.


Budynek z nr 6, który obecnie jest remontowany, wzniesiono około 1910 roku na planie zbliżonym do prostokąta. Trzykondygnacyjna, podpiwniczona kamienica od początku pełniła funkcję mieszkaniową. Na posesji wzniesiono także zabudowania gospodarcze. Frontowa elewacja jest pozbawiona zdobień. Budynek po termomodernizacji  będzie utrzymany w szarej kolorystyce.

Remont oznacza, że całą południową pierzeję ul. Ugory tworzyć będą budynki z odnowionymi elewacjami. Wcześniej zyskały je kamienice z numerami 8,10, 12 i 14. W tym roku zakończyły się także prace przy kamienicy z nr 18, za kościołem, gdzie powstało 12 mieszkań, w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami.

Jezdnie, kamienice, kamery i zieleń

W ostatnich latach ul. Ugory otrzymała nową nawierzchnię jezdni i chodniki. W tej części tzw. Starego Szwederowa utwardzona została także ul. Grodziska. W oparciu o poprzednie edycję BBO w obrębie ul. Ugory zainstalowano monitoring. Trwają przygotowania do kolejnych zadań m.in. poprawy bezpieczeństwa wraz z uporządkowaniem zieleni w obrębie skrzyżowania z Nowodworską, S. Leszczyńskiego oraz Podgórną. To zadanie również wybrane przez mieszkańców w czasie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. Przypominamy, że na stronie www.bydgoszcz.pl/BBO trwa  głosowanie na zadania, które trafią do realizacji w przyszłym roku.

Trochę historii

Ulica Ugory do 1920 roku wraz z ulicą Nową wyznaczała południową granicę Bydgoszczy. Nie przeszkadzało to jednak w jej intensywnej zabudowie. Większość kamienic tworzących południową pierzeję ulicy pomiędzy ulicami Leszczyńskiego i Podhalańską wzniesiono jeszcze przed włączeniem całego Szwederowa w granice Bydgoszczy. Zabudowa pomiędzy ulicami Podhalańską i Solskiego kształtowała się przede wszystkim w latach międzywojennych. W latach 1926-28 powstał też kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Na starych fotografiach widać, że ta część Szwederowa na południe od ul. Ugory pełna była użytków rolnych.  Pod koniec lat 60. XX wieku przy Ugorach  wzniesiono kompleks bloków po północnej stronie ulicy. W latach 90. oddano do użytku wieżowce u zbiegu z ul. Nowodworską.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników, mostów. Zlecane są prace przy odtwarzaniu zieleni. Przy prezydencie działa Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań podnoszących estetykę miejskiej przestrzeni. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.