Skąd trotyl w wodach gruntowych w rejonie Łęgnowa? Miasto informuje służby państwowe.

W dniu 21 września spółka Chemwik, działająca w imieniu miasta, zgłosiła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska informację o wystąpieniu bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku lub szkody w środowisku. Poinformowane o możliwości zagrożenia zostały także m.in. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, a także Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

W związku z informacjami dotyczącymi skażenia środowiska prezydent Rafał Bruski zawnioskował o rozszerzenie porządku obrad najbliższej sesji, która odbędzie się 17 października (środa) o temat związany z wystąpieniem szkód w środowisku. Informacja będzie dotyczyć działań miasta i miejskich spółek w zakresie ochrony środowiska na terenach pozachemowskim, w szczególności ewentualnej działalności spółki NITRO-CHEM. Podczas sesji przedstawione zostaną szczegółowe informacje w tym temacie.

Szkoda w środowisku oraz bezpośrednie zagrożenie szkodą w środowisku w wodach i w powierzchni ziemi spowodowane zostały uwolnieniem do środowiska toksycznych substancji związanych z produkcją dinitrotoluenu (DNT) i trinitrotoluenu (TNT).

Miasto kilkukrotnie kierowało pisma do wojewody z prośbą o informację dotyczące działalności Zespołu Eksperckiego ds. Zachemu, który miał zająć się tematem szkód w środowisku na terenie pozachemowskim. Na wniosek prezydenta przewodniczący Rady Miasta, Zbigniew Sobociński kilkukrotnie prosił wojewodę, aby przedstawiciel powołanego zespołu, przedstawił na sesjach Rady Miasta raporty z działań, a także informował o efektach podejmowanych przez Wojewódzki Zespół Ekspercki ds. oceny stanu zanieczyszczeń środowiska działań, w tym środowiska gruntowo-wodnego oraz oceny ewentualnie powstałych zanieczyszczeń na terenie dawnych Zakładów Chemicznych „Zachem”. Pisma spotkały się z odmową.

Jednocześnie skierowaliśmy pismo do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z prośbą o przekazanie informacji na temat zakresu działań związanych z projektem unijnym dotyczącym remediacji na terenie zachemowskim. Niestety również mieliśmy problem z uzyskaniem informacji.

Zapis konferencji w tym temacie znajdują się TUTAJ.

Korespondencja z RDOŚ

Korespondencja z WKP